Σπουδαστες και Προγραμματα



(επιλέξτε έτος)

2021/22- 2019/20-2018/19

Πίνακας επιλεγέντων φοιτητών


ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΙΣΑΚΤΕΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ 3ΟΥ ΚΥΚΛΟΥ

ΠΜΣ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ ΔΠΘ

Έγγραφο επικύρωσης πίνακα εισακτέων Τμ. Ιατρικής 5284/396

Αριθμ.Γενικής Συνέλευσης Τμ. Ιατρικής 1η /28-09-2021

Α/Α

Α.Μ.

ΠΤΥΧΙΟ

1

2731

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

2

2733

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

3

2722

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

4

2717

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

5

2718

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

6

2727

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

7

2724

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

8

2723

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

9

2729

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

10

2730

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

11

2732

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12

2726

ΙΑΤΡΙΚΗΣ

13

2725

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Π.Ε.

14

2728

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Τ.Ε.

15

2720

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Τ.Ε.

16

2734

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Τ.Ε.

17

2719

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Τ.Ε.

18

2721

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ Τ.Ε.

19

2716

ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ-ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ- ΟΜΙΛΗΤΕΣ-ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ




ΛΙΣΤΑ ΔΙΔΑΣΟΝΤΩΝ-ΟΜΙΛΗΤΩΝ & ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

3ου ΚΥΚΛΟΥ ΠΜΣ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ 2021-2022

Α/Α

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ ΔΠΘ

1

Ανευλαβής Σταύρος, Επίκ.Καθηγητής Πνευμονολογίας ΔΠΘ

2

Αρβανίτη Αικατερίνη, Επίκ.Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ

3

Αργυρίου Χρήστος, Επίκ. Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ

4

Βαδικόλιας Κων/νος, Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ

5

Βερβερίδης Αθανάσιος, Αν.Καθηγητής Ορθοπαιδικής ΔΠΘ

6

Γεωργιάδης Γεώργιος, Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ

7

Δευτεραίος Σάββας,Αν.Καθηγητής Ακτινολογίας ΔΠΘ

8

Ζησιμόπουλος Αθανάσιος, Καθηγητής Πυρηνικής Ιατρικής ΔΠΘ

9

Ηλιόπουλος Ιωάννης, Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ

10

Καλαϊτζής Χρήστος, Καθηγητής Ουρολογίας ΔΠΘ

11

Καλδούδη Ελένη, Καθηγήτρια Φυσικής Ιατρικής -Πληροφορικής Ιατρικής ΔΠΘ

12

Κανταρτζή Κωνσταντία , Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ

13

Καρανίκας Μιχάλης, Επίκ. Καθηγητής Χειρουργικής ΔΠΘ

14

Κεδράκα Αικατερίνη, Αν Καθηγήτρια Διδακτικών & Επαγγελματικών δεξιοτήτων των Βιοεπιστημόνων Τμ.ΜΓΒ ΔΠΘ

15

Κολιός Γεώργιος, Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ

16

Λαζαρίδης Μίλτος, Ομότιμος Καθηγητής Ιατρικής ΔΠΘ

17

Μανωλόπουλος Ευάγγελος, Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ

18

Μαργαρίτης Δημήτριος,Αν.Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ

19

Μιμίδης Κων/νος, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ

20

Παναγόπουλος Περικλής, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ

21

Παναγούτσος Στυλιανός, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ

22

Παπαγόρας Χαράλαμπος, Επίκ.Καθηγητής Ρευματολογίας ΔΠΘ

23

Παπάζογλου Δημήτριος, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ

24

Παπαϊωάννου Βασίλειος, Καθηγ.Εντατικής Θεραπείας ΔΠΘ

25

Πασαδάκης Πλουμής, Ομ. Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ

26

Πνευματικός Ιωάννης, Καθηγ. Εντατικής Θεραπείας ΔΠΘ

27

Σαμακουρή Μαρία, Καθηγήτρια Ψυχολογίας ΔΠΘ

28

Σπανουδάκης Εμμανουήλ,Επίκ.Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ

29

Τζιακάς Δημήτριος, Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ

30

Τρυψιάνης Γρηγόρης, Καθηγητής Ιατρικής Στατιστικής ΔΠΘ

31

Τσαλικίδης Χρήστος, Επίκ. Καθηγητής Χειρουργικής ΔΠΘ

32

Τσίγαλου Χριστίνα, Επίκ.Καθηγήτρια Μικροβιολογίας ΔΠΘ

33

Χαλκιάς Γεώργιος, Αν.Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ

Α/Α

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΑΕΙ

1

Βλαχάκος Δημήτριος, Ομ. Καθηγητής Παθολογίας Νεφρολογίας ΕΚΠΑ

2

Δημόπουλος Μελέτιος-Αθανάσιος, Πρύτανης ΕΚΠΑ, Καθηγητής Αιματολογίας-Ογκολογίας

3

Ελευθεριάδης Θεόδωρος , Αν. Καθηγητής Τμ.Ιατρικής Πανεπ. Θεσσαλίας

4

Λιακόπουλος Βασίλειος, Αν.Καθηγητής Νεφρολογίας ΑΠΘ, Διδάκτ.ΔΠΘ

5

Λιονάκη Σοφία,Επικ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΕΚΠΑ

6

Μαρινάκn Σμαραγδή, Επίκ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΕΚΠΑ

7

Μόσιαλος Ηλίας, Καθηγητής της πολιτικής της υγείας, Σχολή Οικονομικών του Λονδίνου (LSE)

8

Μουτζούρης Δημήτριος , Consultant Nephrologist at Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust London, England, Honorary Senior Clinical Lecturer in King’s College London Medical School

9

Μπολέτης Ν. Ιωάννης , Καθηγητής Παθολογίας-Νεφρολογίας ΕΚΠΑ

10

Ντουνούση Ευαγγελία , Αν. Καθηγήτρια Νεφρολογίας Ιατρ.Ιωαννίνων

11

Παπαλόης Βασίλειος, Professor of Transplantation Surgery and Consultant Transplant and General Surgeon in the Renal and Transplant Unit, Hammersmith Hospital, Imperial College.

12

Παπασωτηρίου Μάριος,MD, PhD, Επίκ.Καθηγητής Παθολογίας-Νεφρολογίας, Π.Γ.Ν. Πατρών

13

Παπαχρήστου Ευάγγελος, Επίκ.Καθηγητής Παθολογίας-Νεφρολογίας Ιατρικής Πατρών

14

Πούλια Καλλιόπη, Επίκ. Καθηγήτρια Κλινικής Διαιτολογίας – Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

15

Πρίντζα Νικολέττα, Αν.Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Παιδιατρικής Νεφρολογίας ΑΠΘ

16

Σαραφίδης Παντελεήμονας, Αναπληρωτής Καθηγητής Νεφρολογίας, Ιατρική Σχολή Α.Π.Θ.

17

Στάγκου Μαρία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΑΠΘ

18

Σταμπουλή Στέλλα, Αν. Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Παιδιατρικής Νεφρολογίας ΑΠΘ

19

Στυλιανού Κων/νος, Επίκ.Καθηγητής Νεφρολογίας ΠΑ.Γ.Ν.Η "ΒΕΝΙΖΕΛΕΙΟ"

20

Τσαγκάρης Ηρακλής, Καθηγητής Πνευμονολογίας και Εντατικής Θεραπείας ΕΚΠΑ

Α/Α

ΟΜΙΛΗΤΕΣ

1

Αδαμίδης Κων/νος, Νεφρολόγος Επιστημονικός Δ/ντής Μ.Χ.Α. Bionephros, Διδάκτορας ΔΠΘ

2

Ανδρίκος Αιμίλιος, Νεφρολόγος, Διευθυντής ΕΣΥ ΓΝ Ιωαννίνων Γ.Χατζηκώστα, Διδάκτορας Ιατρικής Ιωαννίνων

3

Γεωργιανός Παναγιώτης, Νεφρολόγος ΑΧΕΠΑ, Διδάκτορας ΑΠΘ

4

Γεωργουλίδου Αναστασία, Διδάκτ.ΔΠΘ Νεφρολόγος Επιμ.Α ΄Γ.Ν.Κομοτηνής

5

Δημητριάδης Χρυσόστομος, Διδάκτ.ΑΠΘ ,Νεφρολόγος, Επιμ. Α ́ Ε.Σ.Υ., Γ.Ν.Θ. «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ»

6

Δροσάτος Γεώργιος, Διδάκτορας ΔΠΘ -Ερευνητής Γ’ Ερευνητικό Κέντρο Αθηνά

7

Θεοδωρίδης Μάριος, Νεφρολόγος-Δ/ντής ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ-Διδάκτορας ΔΠΘ

8

Καλαϊτζίδης Ρήγας, Νεφρολόγος , Διευθυντής ΕΣΥ, Γ.Κ.Ν.Νίκαιας, Διδάκτορας Ιατρικής Ιωαννίνων

9

Κάψια Ελένη, Νεφρολόγος, Γ.Ν.Α. Λαϊκό, κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος

10

Κολοβού Κυριακή, Νεφρολόγος, Γ.Ν. «Λαϊκό», Διδάκτορας ΕΚΠΑ

11

Κουτρούμπας Γεώργιος, Νεφρολόγος, Διδάκτ.ΔΠΘ

12

Λειβαδίτης Κων/νος, Νεφρολόγος , Διδάκτ.ΔΠΘ

13

Μάνου Ελένη, Νεφρολόγος-Επιμελήτρια Α΄-Διδάκτορας ΔΠΘ

14

Μουρβάτη Ευθυμία, Νεφρολόγος Δ/ντρια ΠΓΝΑ -Διδάκτορας ΔΠΘ

15

Μπαλάφα Όλγα, Επιμελήτρια Α΄ Νεφρολογική Κλινική Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων, Διδάκτορας Ιατρικής Ιωαννίνων

16

Μπαμίχας Γεράσιμος, Διδάκτ.ΔΠΘ, Διευθυντής Νεφρολογικού Τμήματος, Γ.Ν. «Γ. Παπανικολάου», Θεσσαλονίκη

17

Μπαχαράκη Δήμητρα, Νεφρολόγος Διευθύντρια ΕΣΥ Π.Γ.Ν. «Αττικόν», Διδάκτορας ΔΠΘ

18

Ρουμελιώτης Αθανάσιος,Νεφρολόγος-Διδάκτορας ΔΠΘ

19

Ρουμελιώτης Στέφανος,Νεφρολόγος-Διδάκτορας ΔΠΘ

20

Σερταρίδου Ελένη, Δ/ντρια Εντατικής Θεραπείας ΠΓΝΑ, Διδάκτορας ΔΠΘ

21

Σκαλιώτη Χρυσάνθη, Επιμ. Α’ Νεφρολόγος Γ.Ν. «Λαϊκό» Αθήνα , Διδάκτορας ΕΚΠΑ

22

Σταματέλου Κυριακή, Νεφρολόγος MBA, Επιστ. Υπεύθ. ΜΧΑ «ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ» , Αξιολογήτρια Εθνικού Συμβουλίου Διαπίστευσης

23

Ταυρίδου Άννα,PhD Senior/ Scientific Officer Scientific /Advice Scientific Evidence Generation Department European Medicines Agency

24

Τσιάμης Γεώργιος Νοσηλ. ΠΕ, MSc, υπεύθυνος εκπαίδ.αιμοκάθ. περιτ. κάθαρσης και εντατικής θεραπείας

25

Τσιάτσου Μαρία, Νεφρολόγος, Επιμελήτρια Β΄ Γ.Ν. Χαλκιδικής,Διδδάκτορας ΔΠΘ

26

Φράγκου Ελένη, Ιατρικός Λειτουργός Α ́Τάξης Νεφρολογίας Γ.Ν.ΛΕΜΕΣΟΥ, Συνεργάτης ΕρευνητήςΣ ΙΙΒΕΑΑ, Αντιπρόεδρος Eπιστημονικής Eπιτροπής Νοσοκ. Επαρχίας Λεμεσού-Τροόδους & Επίτιμη Λέκτορας Ιατρικής Σχολής Λευκωσίας

Α/Α

ΥΠΟΨ.ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ ΔΠΘ -ΣΥΜΜΕΤ. ΦΡΟΝΤ.ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

1

Ελευθερούδη Μαριάννα, Υποψ.Διδάκτ.ΔΠΘ ,Προϊσταμένη Μ.Τ.Ν. Γεν.Νοσοκ.Θεσσαλονίκης «Παπαγεωργίου»

2

Κρίκη Πελαγία, Δ/ντρια ΕΣΥ Νεφρολόγος ΠΓΝΑ, Υποψ.Διδ.ΔΠΘ

3

Μπούντα Τριανταφυλλιά, Επιμ.Β΄Νεφρολόγος Υποψ.Διδάκτ.ΔΠΘ

4

Παπαδόπουλος Γιώργος Προϊστάμενος ΜΤΝ στο ΠΓΝΑ

5

Πλερός Χρήστος, Νεφρολόγος, Υποψ.Διδάκτ.ΔΠΘ

6

Συνοδινός Σταύρος, Μελετητής με αντικείμενο Ποιότητα, Οργανισμοί Υγείας, GDPR, Ασφάλεια Τροφίμων

1 η εκπαιδευτική

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Παρασκευή 29/10/2021

15:00-15:30

ΕΝΑΡΞΗ

15:30-16:15

Εισαγωγή στην Νεφρολογία

16:30-18:00

Φυσιολογία των νεφρών

18:30-19:15

Κλινική προσέγγιση νεφροπαθούς

19:30-20:15

Εργαστηριακή προσέγγιση νεφροπαθούς

Σάββατο 30/10/2021

09:00-10:00

Εργαστηριακή προσέγγιση νεφροπαθούς

10:15-11:15

Συγγενή νοσήματα

11:30-13:00

Ακτινολογικές εξετάσεις νεφρικών νόσων

13:30-14:30

Ραδιοϊσοτοπικές εξετάσεις στην νεφρολογία

14:45-16:15

Σπειραματοπάθειες Ταξινόμηση- Παθογένεια

16:45-18:15

Σπειραματοπάθειες κλινικά σύνδρομα

Κυριακή 31/10/2021

09:00-10:45

Διαμεσωληναρικές παθήσεις

11:00-11:45

Καρδιονεφρικό σύνδρομο

12:15-14:15

Αιματολογικά νοσήματα και νεφρική βλάβη

14:15-14:45

Συμπεράσματα και σχόλια 1ης συνάντησης



Συμμετέχοντες

  1. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ , Δ/ντής ΠΜΣ
  2. Πλουμής Πασαδάκης, Αφυπ.Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Ελένη Καλδούδη, Καθηγήτρια Ιατρικής Φυσικής, Ιατρικής Πληροφορικής ΔΠΘ, Αν.Δ/ντρια ΠΜΣ
  4. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  5. Νικολέττα Πρίντζα, Αν.Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Παιδιατρικής Νεφρολογίας ΑΠΘ
  6. Σάββας Δευτεραίος, Αν.Καθηγητής Ακτινολογίας ΔΠΘ
  7. Αθανάσιος Ζησιμόπουλος, Καθηγητής Πυρηνικής Ιατρικής ΔΠΘ
  8. Δημήτριος Μαργαρίτης, Αν.Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ

2η Εκπαιδευτική Συνάντηση

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ

Παρασκευή 26/11/2021

15:00-15:45

Εισαγωγή στις ανοσολογικές διαταραχές

16:00-17:30

Συστηματικός Ερυθηματώδης Λύκος και Αγγειίτιδες

18:00-19:00

Λοιπά Ρευματικά Νοσήματα και Νεφρική νόσος

19:15-20:15

Αποφρακτική νεφροπάθεια

Σάββατο 27/11/2021

09:30-10:15

Βιοψία νεφρού - Εξέταση βιοψίας νεφρών

10:30-11:30

Ο νεφρός στη φυσιολογική κύηση

11:30-12:30

Προεκλαμψία - Εκλαμψία: η νόσος των θεωριών

13:00-15:00

Διαβητική νεφροπάθεια

15:15-17:30

Κληρονομικά Νοσήματα νεφρών

Κυριακή 28/11/2021

09:00-11:00

Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων

11:15-12:15

Ηπατίτιδες και νεφρική νόσος

12:45-13:45

Σπειραματοπάθειες και νεοπλασίες

14:00-14:45

Συμπεράσματα και σχόλια 2ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Χριστίνα Τσίγαλου, Επίκ. Καθηγήτρια Ιατρικής-Μοριακής Μικροβιολογίας ΔΠΘ
  2. Μαρία Στάγκου, Αν. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΑΠΘ
  3. Χαράλαμπος Παπαγόρας, Επίκ. Καθηγητής Ρευματολογίας ΔΠΘ
  4. Χρήστος Καλαιτζής, Καθηγητής Ουρολογίας ΔΠΘ
  5. Πελαγία Κρίκη, Επιμ.Α΄κλάδου ΕΣΥ, Νεφρολόγος ΠΓΝΑ
  6. Ελένη Μάνου, Νεφρολόγος-Επιμ.Α΄ Γ.Ν.Θ «Παπαγεωργίου» , Διδάκτορας ΔΠΘ
  7. Μάριος Θεοδωρίδης Νεφρολόγος ΠΓΝΑ Δ/ντής ΄κλάδου ΕΣΥ, Διδάκτορας ΔΠΘ
  8. Κων/νος Στυλιανού, Επικ. Καθηγητής Νεφρολογίας, Δ/ντής Νεφρολογικής Κλινικής ΠΑ.Γ.Ν.Η "Βενιζέλειο"
  9. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ , Δ/ντής ΠΜΣ
  10. . Κων/νος Μιμίδης, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  11. Θεόδωρος Ελευθεριάδης, Αν. Καθηγητή Νεφρολογίας Τμ.Ιατρικής Πανεπ. Θεσσαλίας

3η Εκπαιδευτική Συνάντηση

2. ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΥΓΡΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ, ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ(ΠΜ 5)

Παρασκευή 17/12/2021

15:00-17:00

Κατανομή και σύσταση των υγρών του σώματος - Ωσμωτικότητα – τονικότητα, ρύθμιση όγκου

17:15-18:15

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

18:45-20:30

Ισοζύγιο Νατρίου, Υπερνατριαιμία, Υπονατριαιμία

Σάββατο 18/12/2021

09:00-10:30

Υπερκαλιαιμία, Υποκαλιαιμία

10:45-11:45

Διαφορική διάγνωση υπογκαιμίας και αφυδάτωσης

12:00-12:45

Ερμηνεία αερίων αίματος

13:00-13:45

Μεταβολική Οξέωση

14:30-15:15

Μεταβολική Αλκάλωση

15:30-16:15

Μικτές Οξεοβασικές διαταραχές

16:30-17:45

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

Κυριακή 19/12/2021

09:00-10:00

Η συμβολή του νεφρού στη ρύθμιση του ισοζυγίου του ύδατος

10:15-12:15

Οξεία νεφρική βλάβη(ΟΝΒ)-ανεπάρκεια(ΟΝΑ), επιδημιολογία, διάγνωση

12:30-14:30

Οξεία νεφρική ανεπάρκεια, αντιμετώπιση – πρόληψη-πρόγνωση

14:30-15:00

Συμπεράσματα και σχόλια 3ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Πλουμής Πασαδάκης, Ομότιμος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Ελένη Καλδούδη, Καθηγήτρια, Ιατρικής Φυσικής και Ιατρικής Πληροφορικής
  3. Ευάγγελος Παπαχρήστου, Επίκ.Καθηγητής Νεφρολογίας Πανεπιστ.Πατρών
  4. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ , Δ/ντής ΠΜΣ
  5. Κων/νος Αδαμίδης, Νεφρολόγος, Διδάκτορας ΔΠΘ
  6. Μάριος Θεοδωρίδης Νεφρολόγος ΠΓΝΑ Δ/ντής ΄κλάδου ΕΣΥ, Διδάκτορας ΔΠΘ
  7. Κωνσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  8. Ελένη Φράγκου, Ιατρική Λειτουργός Α ́Τάξης Νεφρολογίας Γ.Ν. Λεμεσού

4η Εκπαιδευτική Συνάντηση

3. ΟΞΕΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ – ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ (ΠΜ 5)

Παρασκευή 21/1/2022

15:15-16:00

Σκιαγραφικά και νεφρική νόσος

1 6 :15-17:00

Ειδικές μορφές οξείας νεφρικής ανεπάρκειας

17:15-18: 00

Κλινικά Παραδείγματα

18: 30 -19: 30

Αναιμία και ΧΝΝ

Σάββατο 22/1/2022

09:00-1 0 :00

Δείκτες εκτίμησης της νεφρικής λειτουργίας

15'

1 0 :15-1 1 :15

Χρόνια νεφρική νόσος – Ορισμός – Επιδημιολογία

15'

1 1 :30-12:15

Πολλαπλό Μυέλωμα και Νεφρική Νόσος

12:30-14:15

Χρόνια νεφρική νόσος – Κλινικά και Εργαστηριακά ευρήματα

15:00-15: 45

Νεφροπάθεια από φάρμακα

16: 00 -16: 45

Παθογένεια, συνέπειες και θεραπεία της μεταβολικής οξέωσης της ΧΝΝ

17: 00 -17: 45

Σημασία της υπο- και υπερ-νατριαιμίας στη ΧΝΝ

18: 00 -18:45

Καρδιολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ

19: 00 -19:45

Νευρολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ

Κυριακή 23/1/2022

09:00-09:45

Αιματολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ

10:00-10:45

Οστικές διαταραχές σε ασθενείς με ΧΝΝ

11:00-11:45

Διαφορική διάγνωση ΟΝΑ-ΧΝΑ

12:00-13:30

Πανδημία και Χρόνιες νόσοι

13: 45 -14: 30

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

1 4 :30-1 5 : 00

Συμπεράσματα και σχόλια 4ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Δ. Βλαχάκος Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας-Νεφρολογίας ΕΚΠΑ
  2. Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, Πρύτανης ΕΚΠΑ, Δ/ντής Παν.Θεραπευτ.Κλινικής «ΠΓΝΑ Αλεξάνδρα»
  3. Ηλίας Μόσιαλος Καθηγητής Πολιτικής της Υγείας Σχολής Οικονομικών Λονδίνου
  4. Πλουμής Πασαδάκης, Ομότιμος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ , Δ/ντής ΠΜΣ
  5. Στυλιανός Παναγούτσος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  6. Ευάγγελος Μανωλόπουλος Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ
  7. Ιωάννης Ηλιόπουλος Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ
  8. Κωνσταντία Κανταρτζή Επίκουρη Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  9. Χρυσόστομος Δημητριάδης Νεφρολόγος -Δ/ντής , ΠΓΝΘ Ιπποκράτειο, Διδάκτορας ΑΠΘ
  10. Μαρία Τσιάτσιου Νεφρολόγος Γ.Ν Χαλκιδικής, Διδάκτορας ΔΠΘ
  11. Πελαγία Κρίκη Νεφρολόγος Επιμελήτρια Α΄ ΠΓΝΑ
  12. Γεώργιος Χαλικιάς Αν. Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ
  13. Εμμανουήλ Σπανουδάκης Επίκουρος Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ
  14. Ελένη Καλδούδη Καθηγήτρια Ιατρικής Φυσικής-Ιατρικής Πληροφορικής ΔΠΘ

5η Εκπαιδευτική Συνάντηση

4. ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ (ΠΜ 5)

5. ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ(ΠΜ 5)

Παρασκευή 18/2/2022

15:00-15:45

Παθοφυσιολογία της νεφρικής ανεπάρκειας

16:00-17:30

Βασικές αρχές συντηρητικής αντιμετώπισης της ΧΝΝ

17:45-18:30

Φάρμακα στη ΧΝΝ

18:45-19:45

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

Σάββατο 19/2/2022

09:00-10:00

Οξεία Νεφρική Βλάβη (Ο.Ν.Β.) στον ογκολογικό ασθενή

10:15-11:15

Ερυθροποιητικοί παράγοντες

11:30-12:30

Σιδηροθεραπεία και ΧΝΝ

12:45-13:30

Δυσλιπιδαιμία σε ασθενείς με ΧΝΝ

14:00-15:00

Εκτίμηση θρέψης ασθενούς με ΧΝΝ

15:15-16:15

Δίαιτα και Χρόνια Νεφρική Νόσος

16:45-18:15

Η σημασία της λευκωματουρίας στην ΧΝΝ

18:30-20:00

Ψυχολογικές επιπτώσεις και Ψυχικές διαταραχές στη ΧΝΝ

Κυριακή 20/2/2022

09:00-09:45

Παράγοντες επιδείνωσης της νεφρικής λειτουργίας

10:00-10:45

Αναφορά ασθενών σε Νεφρολόγο

11:00-11:45

Διαταραχές νεφρικής λειτουργίας σε ασθενή με χρόνια καρδιακή ανεπάρκεια

12:00-13:15

Ενημέρωση – Προετοιμασία ασθενούς τελικού σταδίου

13:30-14:15

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

14:15-14:45

Συμπεράσματα και σχόλια 5ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Πλουμής Πασαδάκης, Ομότιμος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Γεώργιος Κολιός, Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ
  4. Ελένη Καλδούδη Καθηγήτρια Ιατρικής Φυσικής-Ιατρικής Πληροφορικής ΔΠΘ
  5. Ευαγγελία Ντουνούση, Επίκ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας Τμ.Ιατρικής Παν. Ιωαννίνων
  6. Δημήτριος Παπάζογλου, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  7. Καλλιόπη Πούλια , Επίκ. Καθηγήτρια Κλινικής Διαιτολογίας Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών
  8. Μάριος Θεοδωρίδης, Δ/ντής -Νεφρολόγος Πανεπ. Νεφρολογικής Κλινικής ΠΓΝΑ , Διδάκτορας Τμ. Ιατρικής ΔΠΘ
  9. Μαρία Σαμακουρή, Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ
  10. Κωνσταντία Κανταρτζή Επίκουρη Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  11. Γεώργιος Χαλικιάς Αν. Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ
  12. Μαριάννα Ελευθερούδη, υποψ.Διδακτ.Νεφρολογιας -Νοσηλεύτρια Προϊστάμενη Νεφρολ. Κλινικής Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου»

B ’ΕΞΑΜΗΝΟ

6 η Εκπαιδευτική Συνάντηση

1.ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗΣ ΜΕ Τ.Ν.-ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ-ΑΓΓΕΙΑΚΗ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ

Παρασκευή 18/03/2022

15:00-15:45

Εξετάσεις Α’ εξαμήνου

15:45-16:30

Υπερτασική Νεφροπάθεια

16:45-17:30

Αντιμετώπιση της υπέρτασης ως παράγοντα κινδύνου

17:45-18:45

Νεφροπροστατευτικά φάρμακα

19:00-19:45

Δημιουργία αγγειακής προσπέλασης

19:45-20:30

Τεχνικές διόρθωσης αγγειακής προσπέλασης

Σάββατο 19/03/2022

09:00-10:00

Αρχές Αιμοκάθαρσης

10:15-11:00

Ουραιμία – ουραιμικές τοξίνες

11:15-12:00

Μεμβράνες-Φίλτρα –Γραμμές Αιμοκάθαρσης

12:15-13:00

Ηπαρινισμός φίλτρου, γραμμών, ασθενούς

13:15-14:00

Ενδείξεις εξωνεφρικής κάθαρσης

14:30-15:15

Οξείες επιπλοκές Αιμοκάθαρσης

15:30-16:15

Χρόνιες επιπλοκές Αιμοκάθαρσης

16:30-17:30

Μηχανήματα νεφρού – λειτουργία

17:45-18:45

Αγγειακή προσπέλαση

Κυριακή 20/3/2022

09:00-10:00

Κεντρικοί φλεβικοί καθετήρες

10:15-11:00

Χειρισμός κεντρικών φλεβικών καθετήρων

11:15-12:00

Τεχνικές παρακέντησης Α-Φ αναστόμωσης (fistula)

12:15-13:00

Παρακολούθηση αγγειακών προσπελάσεων

13:15-14:00

Κλινικές οδηγίες αγγειακής προσπέλασης (ΗΠΑ-Ευρώπη)

14:00-14:30

Συμπεράσματα και σχόλια 6ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Σαραφίδης Παντελής, ΑΝ . Καθηγητής Νεφρολογίας, Α.Π.Θ., Νεφρολογική Κλινική, Γ.Ν.Θ. «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ»
  2. Γεωργιάδης Γεώργιος, Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ
  3. Πλουμής Πασαδάκης, Ομότιμος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  4. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  5. Κωνσταντία Κανταρτζή Επίκουρη Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  6. Γεωργουλίδου Αναστασία, Διδάκτ.ΔΠΘ Νεφρολόγος Επιμ.Α’ Γ.Ν.Κομοτηνής
  7. Πλερός Χρήστος, Νεφρολόγος, Υποψ.Διδάκτ.ΔΠΘ
  8. Μπαμίχας Γεράσιμος, Διδάκτ.ΔΠΘ, Διευθυντής Νεφρολογικού Τμήματος, Γ.Ν. «Γ. Παπανικολάου», Θεσσαλονίκη
  9. Κουτρούμπας Γεώργιος, Νεφρολόγος, Διδάκτ.ΔΠΘ
  10. Λειβαδίτης Κων/νος, Νεφρολόγος , Διδάκτ.ΔΠΘ
  11. Αργυρίου Χρήστος, Επίκ. Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ

B ’ΕΞΑΜΗΝΟ

7 η Εκπαιδευτική Συνάντηση

1.ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗΣ ΜΕ Τ.Ν.-ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ-ΑΓΓΕΙΑΚΗ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ

Παρασκευή 15/04/2022

15:00-15:45

Αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια

16:00-17:00

On-line Αιμοδιήθηση,Αιμοδιαδιήθηση

17:15-18:15

Εκτίμηση της επάρκειας κάθαρσης

18:15-19:00

Αντιμετώπιση οστικής νόσου στην Αιμοκάθαρση

Σάββατο 16/04/2022

09:00-10:00

Οστεοπόρωση σε ΤΣΧΝΑ

10:15-11:00

Αιμοκάθαρση σε νεογνά, βρέφη, παιδιά

11:15-12:30

Βασικός εργαστηριακός έλεγχος ασθενών Αιμοκάθαρσης

12:45-13:45

Πανδημία και ΧΝΑ τελικού σταδίου

15:15-16:00

Πλασμαφαίρεση Ανοσοπροσρόφηση

16:15-17:00

Αρτηριακή υπέρταση στην αιμοκάθαρση

17:15-18:00

Η εξέλιξη των συστηματικών νοσημάτων μετά την έναρξη της υποκατάστασης

18:15-19:00

Μέθοδοι εκτίμησης της υδρικής κατάστασης στους αιμοκαθαιρόμενους

Κυριακή 17/4/2022

09:00-10:00

Ομοιόσταση του καλίου στην αιμοκάθαρση και στην περιτοναϊκή κάθαρση

10:15-11:00

Μορφές μακράς διάρκειας Αιμοκάθαρσης

11:15-12:00

Αντιμετώπιση της Υπερφωσφαταιμίας στους αιμοκαθαιρόμενους

12:15-13:00

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

13:15-13:45

Συμπεράσματα και σχόλια 7ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Βαδικόλιας Κων/νος, Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ
  2. Κωνσταντία Κανταρτζή Επίκουρη Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Αδαμίδης Κων/νος, Νεφρολόγος, Διδάκτορας ΔΠΘ
  4. Βερβερίδης Αθανάσιος, Αν.Καθηγητής Ορθοπαιδικής ΔΠΘ
  5. Σταμπουλή Στέλλα, Αν. Καθηγήτρια Παιδιατρικής-Παιδιατρικής Νεφρολογίας ΑΠΘ
  6. Πλουμής Πασαδάκης, Ομότιμος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  7. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  8. Κάψια Ελένη, Νεφρολόγος, Γ.Ν.Α. Λαϊκό
  9. Μουρβάτη Ευθυμία, Νεφρολόγος Δ/ντρια ΠΓΝΑ -Διδάκτορας ΔΠΘ
  10. Λιονάκη Σοφία,Επικ. Καθηγ.Νεφρολογίας ΕΚΠΑ
  11. Καλαϊτζίδης Ρήγας, Νεφρολόγος , Διευθυντής ΕΣΥ, Γ.Κ.Ν.Νίκαιας, Διδάκτορας Ιατρικής Ιωαννίνων
  12. Γεωργιανός Παναγιώτης, Νεφρολόγος ΑΧΕΠΑ, Διδάκτορας ΑΠΘ
  13. Ρουμελιώτης Αθανάσιος,Νεφρολόγος-Διδάκτ.ΔΠΘ
  14. Κρίκη Πελαγία, Επιμ.Α΄Νεφρολόγος ΠΓΝΑ
  15. Ελένη Καλδούδη, Καθηγήτρια, Ιατρικής Φυσικής και Ιατρικής Πληροφορικής

B ’ΕΞΑΜΗΝΟ

8η Εκπαιδευτική Συνάντηση

4.ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΝΕΦΡΟΥ

Παρασκευή 13/05/2022

15:00-16:00

Δωρεά οργάνων από αποβιώσαντα δότη: Κανονιστικό πλαίσιο - διαδικασία

16:15-17:15

Θέματα βιοηθικής

17:30-19:30

Προμεταμοσχευτική αξιολόγηση αποβιώσαντα δότη και αξιολόγηση υποψήφιου λήπτη νεφρικού μοσχεύματος

Σάββατο 14/05/2022

09:00-11:00

Ανοσολογία μεταμόσχευσης/ Ανοσοκαταστολή

11:30-13:30

Παθολογικές επιπλοκές της μεταμόσχευσης νεφρού

14:00-15:00

Προμεταμοσχευτική αξιολόγηση ζώντα δότη

15:15-16:15

Μεταμόσχευση νεφρού από ζώντα δότη

16:30-17:30

Οξεία και χρόνια δυσλειτουργία του νεφρικού μοσχεύματος

17:45-18:45

Συζήτηση Κλινικών περιπτώσεων

19:00-20:30

Εμβολιασμοί στην αιμοκάθαρση ΚΑΙ Λοιμώξεις στην αιμοκάθαρση

3. ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ

Κυριακή 15/5/2022

09:00-09:45

Ανατομία και φυσιολογία του περιτοναίου

10:00-10:45

Τύποι καθετήρων ΠΚ. Τοποθέτηση περιτοναϊκού καθετήρα με Trocar,

11:00-11:30

Τοποθέτηση περιτοναϊκού καθετήρα χειρουργικά

11:45-12:15

Τοποθέτηση περιτοναϊκού καθετήρα λαπαροσκοπικά

12:30-13:30

Περιτοναϊκά Διαλύματα – Ωσμωτικοί παράγοντες

13:45-14:30

Λειτουργία ΜΤΝ στο Ηνωμένο Βασίλειο

14:30-15:00

Συμπεράσματα και σχόλια 7ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Mπολέτης Ιωάννης , Καθηγητής Παθολογίας-Νεφρολογίας ΕΚΠΑ – Πρόεδρος Δ.Σ. Ωνάσειου Καρδιοχειρουργικού Κέντρου
  2. Σκαλιώτη Χρυσάνθη, Επιμ. Α’ Νεφρολόγος Γ.Ν. «Λαϊκό» Αθήνα , Διδάκτορας ΕΚΠΑ
  3. Ντουνούση Ευαγγελία ,Αν. Καθηγήτρια Νεφρολογίας Ιατρ.Ιωαννίνων
  4. Μαρινάκn Σμαραγδή, Επίκ. Καθηγ. Νεφρολογίας ΕΚΠΑ
  5. Παναγόπουλος Περικλής, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  6. Θεοδωριδης Μαριος, Νεφρολόγος-Δ/ντης ΕΣΥ-Διδάκτορας ΔΠΘ
  7. Μπούντα Τριανταφυλλιά, Επιμ.Β΄Νεφρολόγος Υποψ.Διδάκτ.ΔΠΘ
  8. Καρανίκας Μιχάλης, Επίκ. Καθηγητής Χειρουργικής ΔΠΘ
  9. Τσαλικίδης Χρήστος, Επίκ. Καθηγητής Χειρουργικής ΔΠΘ
  10. Μπαχαράκη Δήμητρα, Νεφρολόγος Διευθύντρια ΕΣΥ Π.Γ.Ν. «Αττικόν», Διδάκτορας ΔΠΘ
  11. Μουτζούρης Δημήτριος , Consultant Nephrologist at Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust London, England, Honorary Senior Clinical Lecturer in King’s College London Medical School

B ’ΕΞΑΜΗΝΟ

9η Εκπαιδευτική Συνάντηση

3. ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ

Παρασκευή 17/06/2022

15:00-16:00

Δοκιμασία PET

16:15-17:00

Μορφές Περιτοναϊκής Κάθαρσης

17:15-18:15

Περιτοναϊκή Κάθαρση στα παιδιά

18:30-19:15

Εκτίμηση υδρικής κατάστασης

Ανεπάρκεια υπερδιήθησης

Σάββατο 18/06/2022

09:00-09:45

Διατήρηση της υπολειμματικής νεφρικής λειτουργίας

10:00-10:45

Αιμοκάθαρση ή Περιτοναϊκή Κάθαρση?

11:00-11:45

Μετεγχειρητική φροντίδα περιτοναϊκού καθετήρα και στομίου εξόδου

12:00-12:45

Λειτουργία και συναγερμοί (signals) μηχανημάτων ΑΠΚ

13:00-13:45

Περιτοναϊκή Κάθαρση στην καρδιακή Ανεπάρκεια

14:15-15:00

Συνταγογράφηση Περιτοναϊκής Κάθαρσης

15:15-16:00

Λοιμώδεις επιπλοκές Περιτοναϊκής Κάθαρσης

16:15-17:00

Επάρκεια Περιτοναϊκής Κάθαρσης

17:15-18:00

Σταδιακή έναρξη περιτοναϊκής κάθαρσης

18:15-19:00

Διαχείριση όγκου και υπέρτασης στην περιτοναϊκή κάθαρση

Κυριακή 19/6/2022

09:00-09:45

Μορφές Συστημάτων Υγείας, Σκοποί και Στόχοι Συστήματος Υγείας, Αρχές Λειτουργίας

10:00-10:45

Ιδιαιτερότητες διοίκησης οργανισμών υγείας, Λειτουργίες οργάνωσης και διοίκησης

11:00-11:45

Αξιολόγηση Υπηρεσιών Υγείας, Τύποι οικονομικής αξιολόγησης, Κόστος Θεραπειών Υποκατάστασης

12:00-12:45

Λειτουργία Μηχανημάτων περιτοναϊκής κάθαρσης

13:00-13:45

Αντιμετώπιση της Υπερφωσφαταιμίας στους ασθενείς ΤΣΧΝΝ

14:00-14:30

Συμπεράσματα και σχόλια 9ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Μπαλάφα Όλγα, Επιμελήτρια Α΄ Νεφρολογική Κλινική Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων, Διδάκτορας Ιατρικής Ιωαννίνων
  2. Θεοδωριδης Μαριος, Νεφρολόγος-Δ/ντης ΕΣΥ-Διδάκτορας ΔΠΘ
  3. Πρίντζα Νικολέττα, Αν.Καθηγ.Παιδιατρ.-Παιδιατρ.Νεφρολ.ΑΠΘ
  4. Ανδρίκος Αιμίλιος, Νεφρολόγος, Διευθυντής ΕΣΥ ΓΝ Ιωαννίνων Γ.Χατζηκώστα, Διδάκτορας Ιατρικής Ιωαννίνων
  5. Μυλωνά Ιωάννα Key Account Manager PD Baxter Hellas
  6. Παπασωτηρίου Μάριος,MD, PhD, Επίκ.Καθηγητής Παθολογίας - Νεφρολογίας, Νεφρολογική Κλινική Π.Γ.Ν. Πατρών
  7. Δημητριάδης Χρυσόστομος, Διδάκτ.ΑΠΘ ,Νεφρολόγος, Επιμ. Α ́ Ε.Σ.Υ., Γ.Ν.Θ. «ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ»
  8. Γεωργιανός Παναγιώτης, Νεφρολόγος ΑΧΕΠΑ, Διδάκτορας ΑΠΘ
  9. Σταματέλου Κυριακή, Νεφρολόγος MBA, Επιστ. Υπεύθ. ΜΧΑ «ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ» , Αξιολογήτρια Εθνικού Συμβουλίου Διαπίστευσης
  10. Τσιάμης Γεώργιος , Νοσηλ. ΠΕ, MSc, υπεύθυνος εκπαίδ.αιμοκάθ. περιτ. κάθαρσης και εντατικής θεραπείας
  11. Κρίκη Πελαγία, Επιμ.Α΄Νεφρολόγος ΠΓΝΑ

B ’ΕΞΑΜΗΝΟ

10η Εκπαιδευτική Συνάντηση

2. ΝΕΦΡΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗ ΜΕΘ

5. ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΚ ΚΑΙ ΠΚ

Παρασκευή 1/07/2022

15:00-16:00

Σύγκριση APD CAPD

16:15-17:00

Μέθοδοι εξωνεφρικής κάθαρσης στη ΜΕΘ

17:15-18:15

Επίδραση των διαλυμάτων στην Περιτοναϊκή μεμβράνη – Νεότερα διαλύματα

18:15-19:00

Περιτοναϊκή Κάθαρση στην ΟΝΒ

Σάββατο 2/07/2022

09:00-10:00

Επεμβατικός και μη επεμβατικός αερισμός στη ΜΕΘ

10:15-11:00

Αιμοδυναμικός έλεγχος ασθενών στη ΜΕΘ

11:15-12:00

Αιμοδυναμική υποστήριξη ασθενών στη ΜΕΘ

12:15-13:15

Οξεία Νεφρική Βλάβη στη ΜΕΘ

13:30-14:15

Μη λοιμώδεις επιπλοκές Περιτοναϊκής Κάθαρσης

14:45-16:00

Μελέτη & Εφαρμογή Συστημάτων Ποιότητας (ISO 9001:2015 - EN 15224:2016) σε Μονάδα Χρόνιας Αιμοκάθαρσης και σε Μονάδα Περιτοναϊκής Κάθαρσης

16:15-18:00

Ανάλυση Διακινδύνευσης & Στοχοθεσία σε Μονάδα Χρόνιας Αιμοκάθαρσης και σε Μονάδα Περιτοναϊκής Κάθαρσης

18:15-19:00

Εμπειρία ISO σε ΜΤΝ ΜΠΚ

Κυριακή 3/7/2022

09:00-10:00

Ψυχολογικές επιπτώσεις στη Χρόνια Νεφρική Ανεπάρκεια τελικού σταδίου

10:15-11:00

Συζήτηση πρακτικών προβλημάτων μιας ΜΤΝ

11:15-11:45

Επιδημιολογικά δεδομένα ΧΝΝ και θεραπείας υποκατάστασης

12:00-13:00

Δωρεά οργάνων στη ΜΕΘ

13:15-14:00

Αναζήτηση Ιατρικής Βιβλιογραφίας

14:00-14:30

Συμπεράσματα και σχόλια 10ης συνάντησης


Συμμετέχοντες

  1. Λιακόπουλος Βασίλειος, Αν.Καθηγητής Νεφρολογίας ΑΠΘ, Διδάκτ.ΔΠΘ
  2. Κολοβού Κυριακή, Νεφρολόγος, Γ.Ν. «Λαϊκό», Διδάκτορας ΕΚΠΑ
  3. Θεοδωριδης Μαριος, Νεφρολόγος-Δ/ντης ΕΣΥ-Διδάκτορας ΔΠΘ
  4. Πνευματικός Ιωάννης, Καθηγητής Εντατικής Θεραπείας ΔΠΘ
  5. Παπαϊωάννου Βασίλειος, Καθηγ.Εντατικής Θεραπείας ΔΠΘ
  6. Σερταρίδου Ελένη, Δ/ντρια Εντατικής Θεραπείας ΠΓΝΑ, Διδάκτ.ΔΠΘ
  7. Κωνσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  8. Παναγούτσος Στυλιανός, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  9. Συνοδινός Σταύρος Μελετητής με αντικείμενο Ποιότητα, Οργανισμοί Υγείας, GDPR, Ασφάλεια Τροφίμων
  10. Παπαδόπουλος Γεώργιος, Προϊστάμ.Νοσηλ.ΜΤΝ στο ΠΓΝΑ
  11. Αρβανίτη Αικατερίνη, Επίκ. Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ
  12. Τσαγκάρης Ηρακλής, Καθηγητής Πνευμονολογίας και Εντατικής Θεραπείας ΕΚΠΑ
  13. Ελένη Καλδούδη, Καθηγήτρια, Ιατρικής Φυσικής και Ιατρικής Πληροφορικής

Γ’ΕΞΑΜΗΝΟ

11η Εκπαιδευτική Συνάντηση

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Παρασκευή 23/09/2022

15:00-16:00

Εξετάσεις Β’ εξαμήνου

16:00-16:45

Κριτική ανάλυση πηγών και εξαγωγή δεδομένων (άσκηση)

17:00-18:15

Εισαγωγή στην Στατιστική

18:30-20:00

Στατιστική έρευνα: είδη μελετών στην ιατρική- δειγματοληψία

Σάββατο 24/09/2022

09:00-10:30

Σύγχρονα εργαλεία στατιστικής έρευνας

10:45-11:30

Εθνικό Πρόγραμμα Μεταμοσχεύσεων

11:45-13:00

Ανασκοπήσεις Γενικών Μελετών, Μετα-ανάλυση

13:45-15:45

Σχεδιασμός έρευνας, σύνταξης κλινικού πρωτοκόλλου

16:00-16:45

Επικοινωνία ιατρικής γνώσης: διδασκαλία, ενημέρωση ασθενή

17:00-18:00

Λειτουργία Ευρωπαϊκού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΜΑ)

Κυριακή 25/09/2022

09:00-10:00

Συγγραφή επιστημονικής εργασίας

10:15-11:45

Συγγραφή Διπλωματικής

12:00-12:45

Συστήματα Υγείας

13:00-13:45

Παρουσίαση Διπλωματικής

14:00-14:45

Διαχείριση βιβλιογραφικών αναφορών

14:45-15:15

Συμπεράσματα και σχόλια 11ης συνάντησης

Διπλωματικές


Συμμετέχοντες

  1. Στ. Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Κωνσταντία Kανταρτζή, Επικ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Γ. Τρυψιάνης, Καθηγητής Ιατρικής Στατιστικής ΔΠΘ
  4. Στ. Ρουμελιώτης, Νεφρολόγος- Διδάκτορας ΔΠΘ
  5. Vassilios Papalois, Professor of Transplantation Surgery and Consultant Transplant and General Surgeon in the Renal and Transplant Unit, Hammersmith Hospital, Imperial College.
  6. Μ. Λαζαρίδης, Ομότιμος Καθηγητής Τμ.Ιατρικής ΔΠΘ
  7. Ελένη Καλδούδη, Καθηγήτρια, Ιατρικής Φυσικής και Ιατρικής Πληροφορικής
  8. Α. Κεδράκα, Αν Καθηγήτρια Διδακτικών & Επαγγελματικών δεξιοτήτων των Βιοεπιστημόνων Τμ.ΜΓΒ ΔΠΘ
  9. Α. Ταυρίδου, PhD Senior/ Scientific Officer Scientific /Advice Scientific Evidence Generation Department European Medicines Agency
  10. Ηλίας Μόσιαλος, Professor of Health Policy, Deputy Head of Department of Health Policy and Director of LSE Health. Professor of Health Policy and Management, Imperial College London
  11. Γεώργιος Δροσάτος , Διδάκτορας ΔΠΘ-Ερευνητής Γ’ Ερευνητικό Κέντρο Αθηνά

Πίνακας επιλεγέντων φοιτητών

Έγγραφο επικύρωσης πινακα εισακτέων Τμήμ.Ιατρικής Α. Π.: 36560/3346/28-02-2020
Αριθμ.Γενικής Συνέλευσης Τμήμ.Ιατρικής 5/25-02-2020


Πίνακας Εισακτέων Φοιτητών 2ου Κύκλου

ΠΜΣ Νεφρολογίας ΔΠΘ

Α/Α

Α.Μ.

ΠΤΥΧΙΟ

1

2138

ΙΑΤΡΙΚΗ

2

2139

ΙΑΤΡΙΚΗ

3

2140

ΙΑΤΡΙΚΗ

4

2141

ΙΑΤΡΙΚΗ

5

2142

ΙΑΤΡΙΚΗ

6

2143

ΙΑΤΡΙΚΗ

7

2144

ΙΑΤΡΙΚΗ

8

2145

ΙΑΤΡΙΚΗ

9

2137

ΙΑΤΡΙΚΗ

10

2146

ΙΑΤΡΙΚΗ

11

2129

ΙΑΤΡΙΚΗ

12

2134

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

13

2136

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

14

2130

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

15

2131

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

16

2133

ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ- ΟΜΙΛΗΤΕΣ-ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ




Ευχαριστούμε θερμά για την ουσιαστική συμβολή στην επιτυχή πορεία του προγράμματος και την ολοκλήρωση των εκπαιδευτικών συναντήσεων του 2 ου κύκλου του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Ιατρικής ΔΠΘ με τίτλο «Μεθοδολογία της Σύγχρονης αντιμετώπισης της νεφρικής ανεπάρκειας» τους παρακάτω Διδάσκοντες/ουσες, Ομιλητές/τριες και Συμμετέχοντες/ουσες :

1

Ανευλαβή Σταύρο , Επίκ. Καθηγητή Πνευμονολογίας ΔΠΘ

2

Αρβανίτη Αικατερίνη , Επίκ. Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ

3

Αναγνωστόπουλο Κων/νο , Αν.Καθηγητή Βιοχημείας ΔΠΘ

4

Αργυρίου Χρήστο , Επίκ. Καθηγητή Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ

5

Βαδικόλια Κων/νο , Καθηγητή Νευρολογίας ΔΠΘ

6

Βιττωράκη Αγγελική , Δ/ντρια κλάδου ΕΣΥ, Βιοπαθολόγος εργαστ. Ιστοσυμβατότητας Ανοσολογικού Τμήματος και Εθνικού Κέντρου Ιστοσυμβατότητας Γεν.Νοσοκ. Αθηνών «Γ.Γεννηματάς»

7

Γεωργιάδη Γεώργιο , Καθηγητή Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ

8

Γεωργουλίδου Αναστασία , Νεφρολόγο Επιμ. Α΄κλάδου ΕΣΥ Γενικού Νοσοκ. Κομοτηνής

9

Γιαννακόπουλο Στυλιανό , Καθηγητή Ουρολογίας ΔΠΘ

10

Δευτεραίο Σάββα , Αν. Καθηγητή Ακτινολογίας ΔΠΘ

11

Ελευθερούδη Μαριάννα , Προϊσταμένη Μ.Τ.Ν. Γεν.Νοσοκ.Θεσσαλονίκης «Παπαγεωργίου»

12

Ζησιμόπουλο Αθανάσιο , Καθηγητή Πυρηνικής Ιατρικής ΔΠΘ

13

Ηλιόπουλο Ιωάννη , Καθηγητή Νευρολογίας ΔΠΘ

14

Θεοδωρίδη Μάριο , Νεφρολόγο Δ/ντή κλάδου ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ

15

Θεοδώρου Βασιλική , Δ/ντρια κλάδου ΕΣΥ , Μονάδα Εντατικής Θεραπείας ΠΓΝΑ

17

Καλαϊτζή Χρήστο , Καθηγητή Ουρολογίας ΔΠΘ

18

Καλδούδη Ελένη , Καθηγήτρια Φυσικής Ιατρικής ΔΠΘ

19

Καλογιαννίδου Ειρήνη , Νεφρολόγο, Δημοκρίτειου Νεφρολογικού Κέντρου Κομοτηνής

20

Κανταρτζή Κωσταντία , Επίκ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ

21

Καρανίκα Μιχάλη , Επίκ. Καθηγητή Χειρουργικής ΔΠΘ

22

Κεδράκα Αικατερίνη , Αν Καθηγήτρια Μ.Β.& Γενετικής ΔΠΘ

23

Κολιό Γεώργιο , Καθηγητή Φαρμακολογίας ΔΠΘ

24

Κοντομανώλη Εμμανουήλ , Αν. Καθηγητή Γυναικολογίας/Μαιευτικής

25

Λαζαρίδη Μίλτο , Ομότιμο Καθηγητή Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ

26

Μανωλόπουλο Ευάγγελο , Καθηγητή Φαρμακολογίας ΔΠΘ

27

Μαργαρίτη Δημήτριο , Καθηγητή Αιματολογίας ΔΠΘ

28

Μαρινάκη Σμαραγδή , Επίκ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΕΚΠΑ Γεν.Νοσοκ.Αθηνών «Λαϊκό»

29

Μαυροματίδη Κων/νο , Νεφρολόγο Δ/ντή Μ.Τ.Ν. Γενικού Νοσοκ. Κομοτηνής

30

Μενουδάκου Γιούλη , Ψυχολόγο, Προϊσταμένη Εθνικού Κέντρου Μεταμοσχεύσεων

31

Μιμίδη Κων/νο , Καθηγητή Παθολογίας ΔΠΘ

32

Μπαμίχα Γεράσιμο , Δ/ντή Νεφρολογικής Κλινικής Γεν.Νοσοκ.Θεσσαλονίκης «Γ.Παπανικολάου»

33

Μπαχαράκη Δήμητρα , Επιμ.Α΄κλάδου ΕΣΥ Παν.Γενικό Νοσοκ. Αθηνών «Αττικόν»

34

Μυλωνά Ιωάννα , Νοσηλεύτρια, κλινική συντονίστρια

35

Ντέμκα Αλεξάνδρα , Νεφρολόγος Επιμελήτρια Γεν.Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης «Άγιος Παύλος»

36

Παναγόπουλο Περικλή , Αν. Καθηγητή Παθολογίας ΔΠΘ

37

Παναγούτσο Στυλιανό , Καθηγητή Νεφρολογίας ΔΠΘ

38

Παπαδόπουλο Γεώργιο , Προϊστάμενος Μ.Τ.Ν. στο ΠΓΝΑ

39

Παπάζογλου Δημήτριο , Καθηγητή Παθολογίας ΔΠΘ

40

Παπαϊωάννου Βασίλειο , Καθηγητή Εντατικής Θεραπείας ΔΠΘ

41

Παπάνα Νικόλαο , Καθηγητή Παθολογίας ΔΠΘ

42

Πασαδάκη Αικατερινη , Δικηγόρο

43

Πασαδάκη Πλουμή , Καθηγητή Νεφρολογίας ΔΠΘ

16

Πνευματικό Ιωάννη , Καθηγητή Εντατικής Θεραπείας ΔΠΘ

44

Πούλια Καλλιόπη , Κλινική Διαιτολόγο -Διατροφολόγο, Διδάκτορα ΕΚΠΑ

45

Πρίντζα Νικολέττα , Αν.Καθηγήτρια Παιδονεφρολογίας ΑΠΘ

46

Σαμακουρή Μαρία , Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ

47

Σαραφίδη Παντελή , Καθηγητή Νεφρολογίας ΑΠΘ

48

Σερταρίδου Ελένη , Επιμ. Α΄ κλάδου ΕΣΥ , Μονάδα Εντατικής Θεραπείας ΠΓΝΑ

49

Σκαλιώτη Χρυσάνθη , Επιμ.Α΄κλάδου ΕΣΥ Παν.Γενικό Νοσοκ. Αθηνών «Λαϊκό»

50

Σπανουδάκη Εμμανουήλ , Επίκ. Καθηγητή Αιματολογίας ΔΠΘ

51

Στάγκου Μαρία , Αν. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΑΠΘ

52

Στάκο Δημήτριο , Καθηγητή Καρδιολογίας ΔΠΘ

53

Σταματέλου Κυριακή , Νεφρολόγος, Σύμβουλος Υπηρεσιών Ανάπτυξης και Εκπαίδευσης Βρετανικού Συμβουλίου, Αξιολογήτρια Ελληνικού Εθνικού Συμβουλίου Διαπίστευσης (ΕΣΥΔ) για το χώρο της υγείας.

54

Ταυρίδου Αννα , Αν.Καθηγήτρια Φαρμακολογίας ΔΠΘ-/ PhD Senior/ Scientific Officer Scientific /Advice Scientific Evidence Generation Department European Medicines Agency

55

Τζιακά Δημήτριο , Καθηγητή Καρδιολογίας ΔΠΘ

56

Τρυψιάννη Γρηγόριο , Καθηγητή Ιατρικής Στατιστικής ΔΠΘ

57

Τσαλικίδη Χρήστο , Επίκ. Καθηγητή Χειρουργικής ΔΠΘ

58

Τσιάμη Γεώργιο , Νοσηλευτή ΠΕ, MSc, υπεύθυνος εκπαίδευσης αιμοκάθαρσης, περιτοναϊκής κάθαρσης και εντατικής θεραπείας

59

Τσίγαλου Χριστίνα , Επίκ. Καθηγήτρια Μικροβιολογίας ΔΠΘ

60

Φρουδαράκη Μάριο , Καθηγητή Πνευμονολογίας ΔΠΘ

61

Χαλικιά Γεώργιο , Επίκ. Καθηγητή Καρδιολογίας ΔΠΘ

62

Χριστοδούλου Αθανάσιο , Νοσηλευτής Τ.Ε. στην Μ.ΤΝ. στο ΠΓΝΑ

Παρασκευή 3/4/2020

15:00-16:45

Εισαγωγή στην Νεφρολογία

16:15-18:15

Φυσιολογία των νεφρών

18:30-19:30

Κλινική προσέγγιση νεφροπαθούς

Σάββατο 4/4/2020

09:00-10:00

Εργαστηριακή προσέγγιση νεφροπαθούς

11:15-12:15

Ραδιοισοτοπικές εξετάσεις στην νεφρολογία

12:30-13:45

Εισαγωγή στις ανοσολογικές διαταραχές

14:00-16:00

Αιματολογικές διαταραχές και νεφρός

16:15-18:15

Σπειραματοπάθειες Ταξινόμηση- Παθογένεια

18:30-19:30

Σπειραματοπάθειες κλινικά σύνδρομα

Συμμετέχοντες

  1. Πλουμής Πασαδάκης Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Στυλιανός Παναγούτσος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Αθανάσιος Ζησιμόπουλος, Καθηγ.Πυρηνικής Ιατρικής ΔΠΘ
  4. Χριστίνα Τσίγαλου Επίκ.Καθηγήτρια Ιατρικής –Μοριακής Μικροβιολογίας ΔΠΘ
  5. Δημήτριος Μαργαρίτης, Αν.Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ

Παρασκευή 8/5/2020

15:00-16:45

Ακτινολογικές εξετάσεις νεφρικών νόσων

17:00-18:45

Συστηματικός Ερυθηματώδης Λύκος και Αγγειίτιδες

19:00-20:00

Ηπατίτιδα και νεφρική νόσος

Σάββατο 9/5/2020

09:00-10:00

Καρδιονεφρικό σύνδρομο

10:15-12:00

Διαμεσοσωληναριακές παθήσεις

12:15-14:00

Παθοφυσιολογία Νεφρικής Ανεπάρκειας

30΄διάλειμμα

14:30-16:15

Διαβητική Νεφροπάθεια

16:30-17:30

Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων

Κυριακή 10/5/2020

09:00-10:45

Μεταβολ.οξέωση και αλκάλωση

11:00-12:00

Κύηση και νεφρός

12:15-13:30

Κατανομή και σύσταση των υγρών-ρύθμιση όγκου

30΄διάλειμμα

14:00-15:45

Υπερκαλιαιμία , Υποκαλιαιμία

16:00-17:45

Ισοζύγιο Νατρίου Υπερνατριαιμία , Υπονατριαιμία

Συμμετέχοντες

  1. Σάββας Δευτεραίος, Επίκ.Καθηγητής Ακτινολογίας ΔΠΘ
  2. Μαρία Στάγκου, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΑΠΘ
  3. Κων/νος Μιμίδης, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  4. Πλουμής Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  5. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογιας ΔΠΘ
  6. Μάριος Θεοδωρίδης, Δ/ντής ΕΣΥ Νεφρολογίας ΠΓΝΑ
  7. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  8. Εμμανουήλ Κοντομανώλης, Αν.Καθηγητής Μ/Γ ΔΠΘ
  9. Κων/νος Μαυροματίδης,Δ/ντής ΕΣΥ Νεφρολογίας , Δ/ντής ΜΤΝ Γ.Ν.Κομοτηνής

2.ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΝΕΡΟΥ- ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ- ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ- ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΝΟΣΟΣ

Παρασκευή 29/5/2020

14:00-15:30

Χρόνια νεφρική νόσος – Ορισμός – Επιδημιολογία

Διάλειμμα 15 ΄

15:45-17:45

Κλινικά Παραδείγματα διαταραχών Να, Κ

Διάλειμμα 30 ΄

18:15-20:00

Εισαγωγή στην Οξεοβασική Ισορροπία

Σάββατο 30/5/2020

09:00-10:30

ΧΝΝ – Κλινικά - Εργαστηριακά ευρήματα

Διάλειμμα 15 ΄

10:45-11:45

Αναπνευστική Οξέωση - Αναπνευστική Αλκάλωση

Διάλειμμα 30΄

12:15-13:15

Μικτές διαταραχές Οξεοβασικής Ισορροπίας

Διάλειμμα 30΄

13:45-15:45

Ερμηνεία αερίων αίματος

Διάλειμμα 30 ΄

16:15-18:15

Κλινικά Παραδείγματα οξεοβασικών διαταραχών

3.ΟΞΕΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΒΛΑΒΗ

Κυριακή 31/5/2020

09:00-11:00

Οξεία νεφρική βλάβη, επιδημιολογία, διάγνωση

Διάλειμμα 15΄

11:15-13:15

Οξεία νεφρική ανεπάρκεια, αντιμετώπιση

Διάλειμμα 30΄

13:45-15:45

Νεφροτοξικότητα φαρμάκων

Συμμετέχοντες

  1. Σταύρος Ανευλαβής, Επίκ. Καθηγητής Πνευμονολογίας ΔΠΘ
  2. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Ευάγγελος Μανωλόπουλος, Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ
  4. Κων/νος Μαυροματίδης, Διδάκτορας ΑΠΘ, Δ/ντής ΜΤΝ Κομοτηνής
  5. Πλουμής Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ

4η εκπαιδευτική

Παρασκευή 19/6/2020

15:00-16:00

Ειδικές μορφές οξείας νεφρικής ανεπάρκειας

16:15-17:15

Κλινικά Παραδείγματα ΟΝΒ- ΟΝΑ

17: 45- 18:45

Νευρολογικέςδιαταραχές σε ΧΝΝ

19:15-20:15

Νεφρολιθίαση - Αντιμετώπιση

Σάββατο 20/6/2020

09:00-1 0:00

Αποφρακτική νεφροπάθεια - αντιμετώπιση

4. Συντηρητική αντιμετώπιση ΧΝΝ

1 0: 30- 11:30

Βασικές αρχές συντηρητικής αντιμετώπισης ΧΝΝ

1 2: 00-1 3: 00

Υπερκαλιαιμία ασθενών με ΧΝΝ

1 3: 30-1 4: 30

Ερυθροποιητικοί παράγοντες

14:45-15:45

Σιδηροθεραπεία και ΧΝΝ

1 6: 15-1 7: 15

Δυσλιπιδαιμία σε ασθενείς με ΧΝΝ

Κυριακή 21/ 6 /2020

09:00-10:00

Σύστημα ρενίνης–αγγειοτενσίνης–αλδοστερόνης σε ΧΝΝ

10: 30-1 2: 30

Αντιυπερτασική θεραπεία ασθενούς με ΧΝΝ (2)

13:00-14:00

Αντιπηκτική αγωγή στη ΧΝΝ

14:30-15:30

Καρδιολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ

Συμμετέχοντες

  1. Π. Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Ι.Ηλιόπουλος , Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ
  3. Σ. Γιαννακόπουλος, Καθηγητής Ουρολογίας ΔΠΘ
  4. Χ. Καλαιτζής, Καθηγητής Ουρολογίας ΔΠΘ
  5. Α. Γεωργουλίδου, Νεφρολόγος Γ.Ν.Κομοτηνής, Διδάκτορας ΔΠΘ
  6. Σ. Παναγούτσος , Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  7. Δ.Παπάζογλου, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  8. Π. Σαραφίδης, Αν.Καθηγητής Νεφρολογίας ΑΠΘ
  9. Δ.Τζιακάς, Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ
  10. Γ. Χαλικιάς, Επίκουρος Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ

5η εκπαιδευτική

Παρασκευή 3 / 7 /2020

15:00-16:00

Διαφορική διάγνωση ΟΝΑ-ΧΝΑ

16:00-17:00

Δευτεροπαθής Υπερπαραθυρεοειδισμός

17:30-18:30

Αναφορά ασθενών με ΧΝΝ σε Νεφρολόγο

19:00-20:00

Ενημέρωση – Προετοιμασία ασθενούς τελικού σταδίου

Σάββατο 4/7 /2020

09:00-10:00

Φάρμακα και ΧΝΝ

10:30-12:30

Εκτίμηση θρέψης ασθενούς με ΧΝΝ

13:00-15:00

Δίαιτα και Χρόνια Νεφρική Νόσος

15:30-16:30

Καρδιακή ανεπάρκεια και ΧΝΝ

17:00-18:00

Η σημασία της λευκωματουρίας στην ΧΝΝ

Κυριακή 5 / 7 /2020

09:00-10:00

Μεταβολική οξέωση και επιδείνωση ΧΝΝ

10:30-11:30

Ελάττωση πρωτεϊνικής πρόσληψης σε ΧΝΝ

12:00-13:00

Καρδιακή ανεπάρκεια και εξωνεφρική κάθαρση

13:30-15:30

Ψυχολογικές επιπτώσεις & ψυχικές διαταραχές στη Χρόνια
Νεφρική Ανεπάρκεια

Συμμετέχοντες

  1. K.Kανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Μ.Ελευθερούδη, Προϊσταμενη Νοσηλ. Νεφρολογικής Κλινικής Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου» , Υπ. Διδάκτ.ΔΠΘ
  3. Γ.Κολιός, Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ
  4. Κ.Πούλια, Κλινική Διατροφολόγος Παν. Γενικού Νοσοκ. Αθηνών «Λαϊκό»
  5. Δ.Στάκος, Αν. Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ
  6. Μ.Θεοδωρίδης, Νεφρολόγος δ/ντής ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ, Διδάκτ.ΔΠΘ
  7. Κ.Μαυροματίδης, Νεφρολόγος δ/ντής ΕΣΥ στο Γ.Ν.Κομοτηνής, Διδάκτ.ΑΠΘ
  8. Ε.Καλογιαννίδου, Νεφρολόγος, Διδάκτορας ΔΠΘ
  9. Α. Γεωργουλίδου, Νεφρολόγος Γ.Ν.Κομοτηνής, Διδάκτορας ΔΠΘ
  10. Μ.Σαμακουρή, Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ, Δ/ντρια Πανεπ.Ψυχιατρικής Κλινικής ΠΓΝΑ

6 η εκπαιδευτική

Παρασκευή 4 / 9 /2020

ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ

14:00-15:00

Δωρεά οργάνων από αποβιώσαντα δότη: Κανονιστικό πλαίσιο - διαδικασία

15:30-16:30

Θέματα βιοηθικής

17:00-19:00

Προμεταμοσχευτική αξιολόγηση αποβιώσαντα δότη και αξιολόγηση υποψήφιου λήπτη νεφρικού μοσχεύματος

19:30-20:30

Ανοσολογία της μεταμόσχευσης

Σάββατο 5/9 /2020

09:00-11:00

Ανοσοκαταστολή

11:30-13:30

Παθολογικές επιπλοκές της μεταμόσχευσης νεφρού

14:00-15:00

Προμεταμοσχευτική αξιολόγηση ζώντα δότη

15:00-16:00

Μεταμόσχευση νεφρού από ζώντα δότη

16:30-17:30

Οξεία και χρόνια δυσλειτουργία του νεφρικού μοσχεύματος

17:45-18:45

Συζήτηση Κλινικών περιπτώσεων

Κυριακή 6 / 9 /2020

ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ

09:00-10:00

Ουραιμία – ουραιμικές τοξίνες

10:30-11:30

Ενδείξεις εξωνεφρικής κάθαρσης

12:00-14:00

Αρχές Αιμοκάθαρσης

14:15-15:15

Προετοιμασία Συνεδρίας Αιμοκάθαρσης

Συμμετέχοντες

  1. Α. Βιττωράκη, MD, PhD Διευθύντρια ΕΣΥ, Βιοπαθολόγος , Εργαστήριο Ιστοσυμβατότητας Ανοσολογικό Τμήμα & Εθνικό Κέντρο Ιστοσυμβατότητας Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών "Γ.Γεννηματάς"
  2. Γιούλη Μενουδάκου, Προϊσταμένη Τμ. Παρακολούθησης & Συντονισμού Μεταμοσχευτικής Διαδικασίας ΕΟΜ
  3. Σμαραγδή Μαρινάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΕΚΠΑ
  4. Ευαγγελία Ντουνούση, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεφρολογίας , Δ/ντρια Πανεπ.Νεφρολογικής Κλινικής Ιωαννίνων
  5. Πλουμής Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ, Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Υγείας ΔΠΘ
  6. Α. Γεωργουλίδου, Νεφρολόγος Γ.Ν.Κομοτηνής, Διδάκτορας ΔΠΘ
  7. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  8. Γεώργιος Παπαδόπουλος , Προϊστάμενος ΜΤΝ Πανεπιστημιακής Νεφρολογικής Κλινικής ΠΓΝΑ

7 η εκπαιδευτική

Παρασκευή 23 / 10 /2020

ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ

15:00-16:00

Παρουσίαση Μηχανήματος Αιμοκάθαρσης

16:15-17:15

Επεξεργασία νερού αιμοκάθαρσης

17:45-18:45

Διαλύματα αιμοκάθαρσης

19:15-20:15

Μεμβράνες - Φίλτρα -Γραμμές Αιμοκάθαρσης

Σάββατο 24/10/2020

09:00-10:00

Ηπαρινισμός φίλτρου, γραμμών, ασθενούς

10:30-11:30

Συνεδρία αιμοκάθαρσης

12:00-14:00

Δημιουργία Αγγειακής προσπέλασης και Τεχνικές διόρθωσης αγγειακών προσπελάσεων

14:30-16:30

Κλινικές οδηγίες (Guidelines) αγγειακής προσπέλασης

17:00-18:00

Παρακολούθηση αγγειακών προσπελάσεων

18:00-19:00

Τεχνικές παρακέντησης Α-Φ αναστόμωσης (fistula)

Κυριακή 25/10/2020

09:00-10:00

Βασικός εργαστηριακός έλεγχος ασθενών αιμοκάθαρσης

10:30-12:30

Κεντρικοί φλεβικοί καθετήρες

13:00-15:00

Οξείες και χρόνιες επιπλοκές της αιμοκάθαρσης

15:15-16:15

Υπόταση κατά τη διάρκεια της αιμοκάθαρσης

Συμμετέχοντες

  1. Κων/νος Μαυροματίδης, Νεφρολόγος Δ/ντής ΜΤΝ στο Γ.Ν.Κομοτηνής , Διδάκτορας ΑΠΘ
  2. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  4. Αθανάσιος Χριστοδούλου, Νοσηλευτής ΤΕ, MSc –Μονάδα Τεχνητού Νεφρου ΠΓΝΑ
  5. Γεώργιος Γεωργιάδης, Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ, Δ/ντής Πανεπιστημιακής Αγγειοχειρουργικής Κλινικής ΠΓΝΑ
  6. Χρήστος Αργυρίου, Επίκ.Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ
  7. Πλουμής Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ, Κοσμήτορας Σχολής Επιστημών Υγείας ΔΠΘ
  8. Γεράσιμος Μπαμίχας, Δ/ντης Νεφρολογικού Τμήματος Γ.Ν.Θ. «Γ.Παπανικολάου», Διδάκτορας ΔΠΘ
  9. Ειρήνη Καλογιαννίδου, Νεφρολόγος – Διδάκτορας ΔΠΘ

8η εκπαιδευτική

Παρασκευή 13/11/2020

ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗ

15:00-17:00

Αιμοκάθαρση σε νεογνά, βρέφη, παιδιά (2)

17:30-18:30

Πλασμαφαίρεση - Ανοσοπροσρόφηση

18:45-20:45

Μέθοδοι αιμοκάθαρσης (2)

Σάββατο 14/11/2020

09:00-10:00

Δείκτες αποτελέσματος υγείας στη Νεφρολογία

10:00-11:00

Ανάλυση Κόστους-Χρησιμότητας και η Έννοια των Ποιοτικώς Σταθμισμένων Ετών Ζωής (QualityAdjustedLifeYears, QUALYs)

11:30-12:30

Εκτίμηση κόστους θεραπείας ασθενών σε χρόνια αιμοκάθαρση

12:30-13:30

Οργάνωση, δομή και λειτουργία Μονάδος Τ.Ν.

ΜΕΘ

14:00-15:00

Επεμβατικός και μη επεμβατικός αερισμός στη ΜΕΘ

15:30-16:30

Μηχανικός αιμοδυναμικός έλεγχος ασθενών στη ΜΕΘ

16:45-17:45

Φαρμακολογική αιμοδυναμική υποστήριξη ασθενών

18:15-20:00

Οξεία Νεφρική Βλάβη στη ΜΕΘ και Συνεχείς μέθοδοι αιμοκάθαρσης

Κυριακή 15/11/2020

09:00-10:00

Δωρεά οργάνων στη ΜΕΘ

ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ

10:45-12:45

Αρχές περιτοναϊκής κάθαρσης Α και Β μέρος. (Ανατομία και φυσιολογία περιτοναίου - και Επίπτωση Π.Κ. - Ενδείξεις επιλογής Π.Κ.)

13:00-14:00

Τοποθέτηση περιτοναϊκού καθετήρα

14:30-15:30

Χειρουργική τοποθέτηση περιτοναϊκού καθετήρα

Συμμετέχοντες

  1. Νικολέτα Πρίντζα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Παιδονεφρολογίας ΑΠΘ
  2. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  4. Κυριακή Σταματέλου, Ειδική Νεφρολόγο , Δ/ντρια Νεφρολογικού Κέντρου "Μεσόγειος" Χαϊδάρι-Αθήνα
  5. Ιωάννης Πνευματικός, Καθηγητής Εντατικολογίας ΔΠΘ
  6. Βασίλειος Παπαϊωάννου, Αναπληρωτής Καθηγητής Εντατικολογίας, Δ/ντής της ΜΕΘ του ΠΓΝΑ
  7. Ελένη Σερταρίδου, Χειρουργό- Εντατικολόγο,Επιμελήτρια Α΄ στην ΜΕΘ του ΠΓΝΑ, Διδάκτορας ΔΠΘ
  8. Βασιλική Θεοδώρου, Εντατικολόγο,Δ/ντρια ΕΣΥ στην ΜΕΘ του ΠΓΝΑ, Διδάκτορας ΔΠΘ
  9. Χρήστος Τσαλικίδης, Επίκ.Καθηγητής Χειρουργικής ΔΠΘ
  10. Μιχάλης Καρανίκας, Επίκ.Καθηγητής Χειρουργικής ΔΠΘ

9η εκπαιδευτική

Παρασκευή 11/12/2020

ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ

15:00-16:00

Οξεία-επείγουσα εφαρμογή Π.Κ.

16:00-17:00

Λοιμώδεις επιπλοκές Π.Κ

17:30-18:30

Μετεγχειρητική φροντίδα περιτοναϊκού καθετήρα και στομίου εξόδου

18:30-19:30

Λειτουργία και συναγερμοί (signals) μηχανημάτων ΑΠΚ

19:45-20:45

Εκπαίδευση - Παρακολούθηση ασθενούς ΑΠΚ

Σάββατο 12/12/2020

09:00-12:50

Παρακολούθηση ημεριδας ΕΝΕ

COVID-19

14:00-15:00

Μη λοιμώδεις επιπλοκές Π.Κ

15:15-16:15

Αξιολόγηση υδατικής κατάστασης& ανεπάρκεια υπερδιήθησης ασθενή σε περιτοναϊκή κάθαρση

16:15-17:15

Διατήρηση της υπολειμματικής νεφρικής λειτουργίας

17:30-18:45

Περιτοναϊκή Κάθαρση την εποχή του COVID

Κυριακή 13/12/2020

09:00-10:00

Συνταγογράφηση κατάλληλης θεραπείας για ΣΦΠΚ-ΑΠΚ

10:15-11:00

Περιτοναϊκά διαλύματα-επίδραση στην Περιτοναϊκή Μεμβράνη

11:30-12:30

Αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια σε νεφροπαθείς

13:15-14:15

Ψυχοκοινωνική υποστήριξη ασθενών με ΧΝΝ

14:45-15:45

Παράγοντες Επίδρασης στην Ποιότητα Ζωής Ατόμων με ΧΝΑ Τελικού Σταδίου

Συμμετέχοντες

  1. Μάριος Θεοδωρίδης, Νεφρολόγος, Δ/ντής ΕΣΥ, Πανεπιστημ.Νεφρολογική Κλινική ΠΓΝΑ
  2. Ιωάννα Μυλωνά , Νοσηλεύτρια, Key account manager PD
  3. Γεώργιος Τσιάμης Νοσηλευτής ΠΕ, MSc
  4. Πλουμής Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  5. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  6. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  7. Αλεξάνδρα Ντέμκα, Νεφρολόγος Γ.Ν. Θεσσαλονίκης «Άγιος Παύλος»
  8. Δήμητρα Μπαχαράκη, Νεφρολόγος Π.Γ.Ν.Α «Αττικό» Δ/ντρια ΕΣΥ, Διδάκτορας ΔΠΘ
  9. Κων/νος Βαδικόλιας, Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ
  10. Αικατερίνη Αρβανίτη, Αν.Καθηγήτρια Ψυχιατρικής ΔΠΘ
  11. Μαριάννα Ελευθερουδη, Προϊσταμένη ΜΤΝ Γ.Ν.Θ. «Παπαγεωργίου» υποψ.Διδάκτορας ΔΠΘ

10 η εκπαιδευτική

Παρασκευή 23/01/2021

ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Β΄ΕΞΑΜΗΝΟΥ

10:00-14:00

Διαδικτυακές εξετάσεις Β’ Εξαμήνου με τις προτεινόμενες διαδικτυακές πλατφόρμες εκπαίδευσης του ΔΠΘ



ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ
Π.Πασαδάκης
Στ.Παναγούτσος
Κ.Κανταρτζή

11η εκπαιδευτική

Γ΄ΕΞΑΜΗΝΟ

Παρασκευή 12/02/2021

ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗ ΚΑΘΑΡΣΗ

11:00-12:45

Ηλεκτρολυτικές διαταραχές στην αιμοκάθαρση

13:00-14:00

Επιπλοκές Π.Κ

14:15-15:45

Μέθοδοι υποκατάστασης νεφρικής λειτουργίας εκτός Μονάδας Τεχνητού Νεφρού

16:00-17:45

Περιτοναϊκά διαλύματα-επίδραση στην Περιτοναϊκή Μεμβράνη

18:00-19:00

Μαθήματα επιδημιολογίας

19:15-20:45

Επιδημιολογικά δεδομένα ΧΝΝ και θεραπείες υποκατάστασης

Σάββατο 13/02/2021

09:00-10:00

Εισαγωγή στην στατιστική

10:00-11:00

Στατιστική έρευνα: είδη μελετών στην ιατρική -δειγματοληψία

11:15-12:15

Στατιστική έρευνα: εργαλεία για στατιστική ανάλυση

12:30-13:30

Μεθοδολογία επιστημονικής έρευνας

14:00-15:00

Εργαλεία αναζήτησης βιβλιογραφικών αναφορών

15:15-16:15

Randomize control trials (Μεταανάλυση)

16:30-17:45

Κριτική ανάλυση πηγών κι εξαγωγή δεδομένων

18:15-19:15

Σχεδιασμός έρευνας, σύνταξης κλινικού πρωτοκόλλου

19:15-20:15

Συστηματική δόμηση ερωτήματος

Κυριακή 14/02/2021

09:00-10:00

Ιατρική βασιζόμενη στην τεκμηρίωση

10:15-11:15

Θέματα ηθικής στην έρευνα και στην δημοσίευση

11:30-12:30

Επικοινωνία ιατρικής γνώσης

13:00-14:45

Τεκμηριωμένη ιατρική στην Νεφρολογία

15:00-16:00

Συγγραφή διπλωματικής εργασίας

16:30-17:30

Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκου: η συμβολή του στην ανάπτυξη νέων θεραπευτικών προσεγγίσεων και ο ρυθμιστικός ρόλος του στον κύκλο ζωής των φαρμάκων

Συμμετέχοντες

  1. Κων/νος Μαυροματίδης, Νεφρολόγος Δ/ντής ΜΤΝ στο Γ.Ν.Κομοτηνής , Διδάκτορας ΑΠΘ
  2. Πλουμής Πασαδάκης, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Στυλιανός Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  4. Κωσταντία Κανταρτζή, Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  5. Γρηγόριος Τρυψιάνης, Καθηγητής Στατιστικής Ιατρικής ΔΠΘ
  6. Κων/νος Αναγνωστόπουλος, Αν.Καθηγητής Βιοχημείας ΔΠΘ
  7. Ελένη Καλδούδη, Καθηγήτρια Φυσικής Ιατρικής ΔΠΘ
  8. Μίλτος Λαζαρίδης, Ομότιμος Καθηγητής Αγγειοχειρουργικής ΔΠΘ
  9. Νικόλαος Παπάνας, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  10. Αικατερίνη Κεδράκα, Αν Καθηγήτρια Μ.Β.& Γενετικής ΔΠΘ
  11. Αικατερίνη Πασαδάκη, Δικηγόρος κάτοχος ΜΔΕ
  12. Άννα Ταυρίδου, Αν.Καθηγήτρια Φαρμακολογίας ΔΠΘ/ PhD Senior/ Scientific Officer Scientific /Advice Scientific Evidence Generation Department European Medicines Agency

Πίνακας επιλεγέντων φοιτητών

(Έγγραφο Τμ.Ιατρικής «Επικύρωσης Πίνακα Επιτυχόντων» ΔΠΘ/ΤΙΑΤΡ/11403/824/7-11-2018)

Α/Α

ΑΕΜ

ΠΤΥΧΙΟ

1

1664

ΙΑΤΡΙΚΗ

2

1674

ΙΑΤΡΙΚΗ

3

1671

ΙΑΤΡΙΚΗ

4

1665

ΙΑΤΡΙΚΗ

5

1666

ΙΑΤΡΙΚΗ

6

1685

ΙΑΤΡΙΚΗ

7

1683

ΙΑΤΡΙΚΗ

8

1673

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

9

1668

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

10

1667

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

11

1672

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

12

1675

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

13

1670

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

14

1662

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

15

1663

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

16

1669

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

17

1688

ΙΑΤΡΙΚΗ

18

1678

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

19

1680

ΤΕΙ ΕΠΙΣΚ.ΥΓΕΙΑΣ

20

1684

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

21

1681

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

22

1677

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

23

1682

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

24

1676

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

25

1679

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

26

1686

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

27

1687

ΤΕΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ

ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ- ΟΜΙΛΗΤΕΣ-ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ




1.      Αναγνωστόπουλος Κ.

2.      Ανευλαβής Σ.

3.      Αρβανίτη Α.

4.      Βαδικόλιας Κ.

5.      Γεωργουλίδου Α.

6.      Γιαννακόπουλος Σ.

7.      Δαγγίδη Στ.

8.      Δευτεραίος Σ.

9.      Δημητριάδης Χ.

10.   Ελευθερούδη Μ.

11.   Ηλιόπουλος Ι.

12.   Θεοδωρίδης Μ.

13.   Θεοδώρου Β.

14.   Καλαιτζής Χ.

15.   Καλδούδη E.

16.   Καλογιαννίδου Ε.

17.   Κανταρτζή Α.

18.   Κολιός Γ.

19.   Κοντομανώλης Ε.

20.   Κρίκη Π.

21.   Λαζαρίδης Μ.

22.   Μαλτέζος Ε.

23.   Μανωλόπουλος Ε.

24.   Μαργαρίτης Δ.

25.   Μαρινάκn Σ.

26.   Μαυροματίδης Κ.

27.   Μιμίδης Κ.

28.   Μουρβάτη Ε.

29.   Μπαμίχας Γ.

30.   Μπολέτης Ι.Ν.

31.   Μυλωνά Ι.

32.   Ντέμκα Α.

33.   Ντουνούσn Ε.

34.   Παναγόπουλος Π.

35.   Παναγούτσος Σ.

36.   Παπαδόπουλος Γ.

37.   Παπάζογλου Δ.

38.   Παπαϊωάννου Β.

39.   Παπάνας Ν.

40.   Πασαδάκη Α.

41.   Πασαδάκης Π.

42.   Πνευματικός Ι.

43.   Πούλια Κ.

44.   Πρίντζα Ν.

45.   Σαμακουρή Μ.

46.   Σαραφίδης Π.

47.   Σερταρίδου Ε.

48.   Σκαλιώτη Χ.

49.   Σπανουδάκης Μ.

50.   Στάγκου Μ.

51.   Στάκος Δ.

52.   Σταματέλου Κ.

53.   Τρυψιάνης Γ.

54.   Τσαλικίδης Χρ.

55.   Τσαλκίδης Α.

56.   Τσιάμης Γ.

57.   Τσίγαλου Χ.

58.   Φρουδαράκης Μ.

59.   Χαλικιάς Γ.

60.   Χριστοδούλου Α.

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ, ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ (10 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02-11-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15.00 – 16.00

Εισαγωγή στην Νεφρολογία

16.15 – 18.15

Φυσιολογία των νεφρών

18.15 – 18.45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

18.45 – 19.45

Κλινική προσέγγιση νεφροπαθούς



ΣΑΒΒΑΤΟ 03-11-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09.00 – 11.00

Εργαστηριακή προσέγγιση νεφροπαθούς

11.00 – 11.30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11.30 – 13.30

Ακτινολογικές εξετάσεις νεφρικών νόσων

13.30 – 14.30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (60')

14.30 – 15.30

Εισαγωγή στις ανοσολογικές διαταραχές

15.45 – 17.45

Κληρονομικά νοσήματα (Πολυκυστική νόσος, νόσος Alport)



ΚΥΡΙΑΚΗ 04-11-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09.00 – 11.00

Σπειραματοπάθειες: Ταξινόμιση - Παθογένεια

11.00 – 11.30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11.30 – 13.30

Σπειραματοπάθειες: κλινικά σύνδρομα

13.30 – 14.00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

14.00 – 15.00

Βιοψία νεφρού – Εξέταση βιοψίας νεφρών

Συμμετέχοντες

  1. Πλουμής Πασαδάκης Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Στυλιανός Παναγούτσος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Σάββας Δευτεραίος Επίκ.Καθηγητής Ακτινολογίας ΔΠΘ
  4. Χριστίνα Τσίγαλου Επίκ.Καθηγήτρια Ιατρικής –Μοριακής Μικροβιολογίας ΔΠΘ
  5. Άγγελος Τσαλκίδης Καθηγητής Παιδιατρικής ΔΠΘ
  6. Πελαγία Κρίκη Νεφρολόγος ΕΠιστωτικές Μονάδεςλήτρια Α΄στο ΠΓΝΑ

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ, ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ (10 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23-11-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-17:00

Αρτηριακή Υπέρταση

17:00-17:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

17:30-18:30

Ηπατίτις και νεφρική νόσος

18:45-19:45

Παθοφυσιολογία νεφρικής ανεπάρκειας



ΣΑΒΒΑΤΟ 24-11-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Λοιμώξεις και νεφρός

11:00-11:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11:30-12:30

Αγγειίτιδες

12:30-12:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15΄)

12:45-13:45

Συστηματικός Ερυθηματώδης Λύκος

13:45-14:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (60')

14:45-16:45

Αιματολογικές διαταραχές και νεφρός

16:45-17:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

17:00-18:00

Διαμεσωληναρικές παθήσεις

18:00-19:00

Σωληναρικακά Κληρονομικά Νοσήματα νεφρών



ΚΥΡΙΑΚΗ 25-11-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Αξιολόγηση εργαστηριακών ευρημάτων

10:00-10:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

10:15-12:15

Καρδιονεφρικό σύνδρομο

12:15-12:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

12:45-14:45

Διαταραχές Ασβεστίου, Φωσφόρου -Μαγνησίου

Συμμετέχοντες

  1. Ευθυμία Μουρβάτη Νεφρολόγος Δ/ντρια κλάδου ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ
  2. Κων/νος Μιμίδης Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  3. Πλουμής Πασαδάκης Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  4. Ευστράτιος Μαλτέζος Ομότιμος Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  5. Αικατερίνη Παπαγιάννη Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΑΠΘ
  6. Μαρία Στάγκου Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΑΠΘ
  7. Δημήτριος Μαργαρίτης Αν.Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ
  8. Κωσταντία Κανταρτζή Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  9. Πελαγία Κρίκη Νεφρολόγος ΕΠιστωτικές ΜονάδεςΑ΄κλάδου ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ
  10. Στυλιανός Παναγούτσος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ

1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ, ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ (10 Πιστωτικές Μονάδες)
2. ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΥΓΡΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ, ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ (5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 07-12-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-16:30

Κατανομή και σύσταση των υγρών του σώματος

16:30-16:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15΄)

16:45-18:00

Ισοζύγιο ύδατος, Αφυδάτωση, Υπερυδάτωση

18:00-18:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15΄)

18:15-19:15

Υπερκαλιαιμία, Υποκαλιαιμία



ΣΑΒΒΑΤΟ 08-12-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Κύηση και νεφρός

11:00-11:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11:30-13:30

Διαβητική Νεφροπάθεια

13:30-14:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (60')

14:30-16:30

Αντιμετώπιση νεφρολογικού ασθενούς σε Ε.Ι.



ΚΥΡΙΑΚΗ 09-12-2018

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Ισοζύγιο Νατρίου, Υπερνατριαιμία, Υπονατριαιμία

11:00-11:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11:30-13:30

Κλινικά Παραδείγματα διαταραχών Να, Κ

13:30-14:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

14:00-16:00

Εισαγωγή στην Οξεοβασική Ισορροπία

Συμμετέχοντες

  1. Πλουμής Πασαδάκης Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Στυλιανός Παναγούτσος Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Κωνσταντίνος Μαυροματίδης Δ/ντής ΜΤΝ Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής
  4. Μάριος Θεοδωρίδης Νεφρολόγος Δ/ντής κλάδου ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ
  5. Πελαγία Κρίκη Νεφρολόγος ΕΠιστωτικές Μονάδεςλήτρια Α΄στο ΠΓΝΑ
  6. Εμμανουήλ Κοντομανώλης Επίκ.Καθηγητής Μαιευτικής/Γυναικολογίας ΔΠΘ

2. ΘΕΜΑΤΑ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ ΥΓΡΩΝ – ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ, ΟΞΕΟΒΑΣΙΚΗΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑΣ (5 Πιστωτικές Μονάδες)
3. ΟΞΕΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ – ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ (5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25-01-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-17:00

Μεταβολική Οξέωση

17:00-17:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

17:30-18:30

Μεταβολική Αλκάλωση

18:30-18:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

18:45-19:45

Αναπνευστική Οξέωση



ΣΑΒΒΑΤΟ 26-01-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Αναπνευστική Αλκάλωση

10:00-10-15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

10:15-11:15

Μικτές διαταραχές Οξεοβασικής Ισορροπίας

11:15-11:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

11:30-12:30

Ερμηνεία αερίων αίματος

12:30-13:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

13:00-14:00

Ερμηνεία αερίων αίματος

14:00-14:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

14:15-15:15

Κλινικά Παραδείγματα οξεοβασικών διαταραχών

15:15-16:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (60')

16:15-18:15

Οξεία νεφρική βλάβη(ΟΝΒ)-ανεπάρκεια(ΟΝΑ), επιδημιολογία, διάγνωση



ΚΥΡΙΑΚΗ 27-01-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Οξεία νεφρική ανεπάρκεια, αντιμετώπιση – πρόληψη-πρόγνωση

11:00-11:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11:30-13:30

Νεφροπάθεια από φάρμακα - σκιαστικά

13:30-14:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

14:00-15:00

Ειδικές μορφές οξείας νεφρικής ανεπάρκειας

Συμμετέχοντες

  1. Πλουμής Πασαδάκης Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Κωνσταντίνος Μαυροματίδης Δ/ντής ΜΤΝ Γενικού Νοσοκομείου Κομοτηνής
  3. Μάριος Θεοδωρίδης Νεφρολόγος Δ/ντής κλάδου ΕΣΥ στο ΠΓΝΑ
  4. Σταύρος Ανευλαβής Επίκ.Καθηγητής Πνευμονολογίας ΔΠΘ
  5. Ευάγγελος Μανωλόπουλος Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ

3. ΟΞΕΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ – ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ (5 Πιστωτικές Μονάδες)
4. ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ (5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 8 - 2 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-17:00

Κλινικά Παραδείγματα ΟΝΒ- ΟΝΑ

17:00-17:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

17:30-19:30

Χρόνια νεφρική νόσος – Ορισμός – Επιδημιολογία



ΣΑΒΒΑΤΟ 9 - 2 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Χρόνια νεφρική νόσος – Κλινικά και Εργαστηριακά ευρήματα

11:00-11:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

11:15-13:15

Αποφρακτική νεφροπάθεια

13:15-13:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

13:45-15:45

Νεφρολιθίαση - Νεοπλασίες νεφρών

16:00-18:00

Φάρμακα και ΧΝΝ



ΚΥΡΙΑΚΗ 10 - 2 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Διαφορική διάγνωση ΟΝΑ-ΧΝΑ

10:15-11:15

Νοσηλευτική φροντίδα ασθενούς με ΟΝΑ ή ΧΝΑ

11:15-11:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

11:45-13:45

Υπερκαλιαιμία ασθενών με ΧΝΝ

Συμμετέχοντες

  1. Π. Πασαδάκης Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Κ. Κανταρτζή Επίκ.Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  3. Χρ. Καλαιτζής Αν. Καθηγτής Ουρολογίας ΔΠΘ
  4. Στ. Γιαννακόπουλος Επίκ. Καθηγητής Ουρολογίας ΔΠΘ
  5. Γ. Κολιός Καθηγητής Φαρμακολογίας ΔΠΘ
  6. Αν. Γεωργουλίδου Νεφρολόγος-Επιμ.Α΄κλάδου ΕΣΥ, Διδάκτορας ΔΠΘ
  7. Α. Χριστοδούλου Νοσηλευτής ΜΤΝ- ΠΓΝΑ

4. ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ (5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 1-03 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-16:00

Αιματολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ

16:15-17:15

Ερυθροποιητικοί παράγοντες

17:15-18:15

Σιδηροθεραπεία και ΧΝΝ

18:15-18:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

18:30-19:30

Νευρολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ



ΣΑΒΒΑΤΟ 2-03 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Οστικές διαταραχές σε ασθενείς με ΧΝΝ

10:15-11:15

Δυσλιπιδαιμία σε ασθενείς με ΧΝΝ

11:30-13:30

Καρδιολογικές διαταραχές σε ΧΝΝ

13:30-14:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

14:00-15:00

Ηλεκτρολυτικές – βιοχημικές μεταβολές ΧΝΝ

15:00-16:00

Υπερυδάτωση ασθενών με ΧΝΝ



ΚΥΡΙΑΚΗ 3-03 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

10:00-12:00

12:00-12:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

12:30-14:30

Εκτίμηση θρέψης ασθενούς με ΧΝΝ

14:45-16:45

Δίαιτα και Χρόνια Νεφρική Νόσος

Συμμετέχοντες

  1. Στ. Παναγούτσος, Καθηγητής Νεφρολογίας ΔΠΘ
  2. Ι. Ηλιόπουλος , Καθηγητής Νευρολογίας ΔΠΘ
  3. Κ.Κανταρτζή, Επ. Καθηγήτρια Νεφρολογίας ΔΠΘ
  4. Δ. Παπάζογλου, Καθηγητής Παθολογίας ΔΠΘ
  5. Δ.Τζιακάς, Καθηγητής Καρδιολογίας ΔΠΘ
  6. Ε. Σπανουδάκης Επ. Καθηγητής Αιματολογίας ΔΠΘ
  7. Μ.Θεοδωρίδης, Νεφρολόγος-Δ/ντής ΠΓΝΑ , Διδάκτορας ΔΠΘ
  8. Π.Κρίκη, Νεφρολόγος -Επιμ.Α΄ΠΓΝΑ
  9. Κ. Πούλια, Κλινική – Διαιτολόγος Διατροφολόγος, ΓΝΑ Λαϊκό, Διδάκτορας ΕΚΠΑ

5. ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ (5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29-03 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-16:00

Ενημέρωση – Προετοιμασία ασθενούς τελικού σταδίου

16:15-17:15

Παράγοντες επιδείνωσης της νεφρικής λειτουργίας

17:15-17:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

17:30-19:30

Η σημασία της λευκωματουρίας στην ΧΝΝ



ΣΑΒΒΑΤΟ 30-03 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Καρδιακή ανεπάρκεια

10:00-11:00

Καρδιακή ανεπάρκεια και εξωνεφρική κάθαρση

11:00-11:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

11:15-12:15

Το σύστημα ρενίνης – αγγειοτενσίνης – αλδοστερόνης σε ΧΝΝ

12:15-13:15

Αντιυπερτασική θεραπεία ασθενούς με ΧΝΝ

13:30-14:30

Νεφροτοξικοί παράγοντες επιδείνωσης ΧΝΝ

14:30-15:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

15:00-16:00

Ελάττωση πρωτεϊνικής πρόσληψης

16:00-17:00

Μεταβολική οξέωση



ΚΥΡΙΑΚΗ 31-03 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Αναφορά ασθενών σε Νεφρολόγο

10:15-12:15

Ψυχοκοινωνική υποστήριξη ασθενών με ΧΝΝ

1.ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗΣ ΜΕ Τ.Ν.-ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ-ΑΓΓΙΕΙΑΚΗ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ (10 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19 - 4 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-16:00

Αρχές Αιμοκάθαρσης

16:10-18:10

Μηχανήματα νεφρού – λειτουργία – monitors

18:10-18:25

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

18:25-19:25

Επεξεργασία νερού-Κινητική ιόντων στην αιμοκάθαρση

19:30-20:30

Ουραιμία – ουραιμικές τοξίνες



ΣΑΒΒΑΤΟ 20 - 4 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Φίλτρα –Χαρακτηριστικά- γραμμές Αιμοκάθαρσης

11:15-12:15

Ηπαρινισμός φίλτρου, γραμμών, ασθενούς

12:15-13:15

Προετοιμασία Συνεδρίας Αιμοκάθαρσης

13:15-13:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

13:45-14:45

Συνεδρία αιμοκάθαρσης

14:45-15:45

Αγγειακή προσπέλαση

15:45-16:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

16:15-17:00

Αγγειακοί καθετήρες

17:00-18:00

Τεχνικές παρακέντησης Α-Φ αναστόμωσης (fistula)



ΚΥΡΙΑΚΗ 21-4- 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Ενδείξεις εξωνεφρικής κάθαρσης

10:00-11:00

Βασικός εργαστηριακός έλεγχος ασθενών Αιμοκάθαρσης

11:00-11:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗΣ

11:15-12:15

Οξείες επιπλοκές

12:15-13:15

Χρόνιες επιπλοκές

1.ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΗΣ ΜΕ Τ.Ν.-ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ-ΑΓΓΙΕΙΑΚΗ ΠΡΟΣΠΕΛΑΣΗ (10 Πιστωτικές Μονάδες)
2.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΟΞΕΙΑΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΣΤΗ ΜΕΘ (5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 -0 5 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-16:00

Αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια

16:15-17:15

Λοιμώξεις στην αιμοκάθαρση

17:15-18:15

Εμβολιασμοί στην αιμοκάθαρση

18:15-18:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

18:15-18:30

Οστική νόσος στην Αιμοκάθαρση



ΣΑΒΒΑΤΟ 11-05- 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Εκτίμηση της επάρκειας κάθαρσης

11:00-12:00

Πλασμαφαίρεση

12:00-12:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

12:30-14:30

Αιμοκάθαρση σε νεογνά, βρέφη, παιδιά

12:00-12:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

12:30-14:30

Αιμοκάθαρση σε νεογνά, βρέφη, παιδιά

14:30-14:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

14:45-15:45

On-line Αιμοδιήθηση,Αιμοδιαδιήθηση

15:45-16:45

Δωρεά οργάνων στη ΜΕΘ



ΚΥΡΙΑΚΗ 12-05- 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Μηχανικός αιμοδυναμικός έλεγχος ασθενών στη ΜΕΘ

10:00-12:00

Αναλυτές αερίων –ερμηνεία διαταραχών αερίων αίματος

12:00-12:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

12:15-13:15

Νοσηλευτική παρακολούθηση ασθενών της ΜΕΘ

13:30-14:30

Οξεία Νεφρική Βλάβη στη ΜΕΘ

14:30-15:30

Συνεχείς μέθοδοι αιμοκάθαρσης

2.ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΟΞΕΙΑΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ ΣΤΗ ΜΕΘ (5 Πιστωτικές Μονάδες)
3.ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗΣ ΚΑΘΑΡΣΗΣ(Π.Κ.)(5 Πιστωτικές Μονάδες)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 - 6 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

14:00-15:00

Δωρεά οργάνων από αποβιώσαντα δότη : Κανονιστικό πλαίσιο /Διαδικασία

15:00-16:00

Θέματα βιοηθικής

16:00-16:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

16:15-18:15

Προμεταμοσχευτική αξιολόγηση αποβιώσαντα δότη και αξιολόγηση υποψηφίου λήπτη νεφρικού μοσχεύματος

16:00-16:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

18:30-19:30

Ανοσολογία της μεταμόσχευσης

19:30-21:30

Ανοσοκαταστολή



ΣΑΒΒΑΤΟ 22-06- 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-11:00

Προμεταμοσχευτική αξιολόγηση ζώντα δότη
Μεταμόσχευση νεφρού από ζώντα δότη

11:00-11:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

11:15-12:15

Οξεία και Χρόνια Δυσλειτουργία του Νεφρικού Μοσχεύματος

12:15-14:15

Παθολογικές Επιπλοκές Μεταμόσχευσης νεφρού

14:15-14:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (30')

14:45-16:45

Συζήτηση Κλινικών Περιπτώσεων

17:00-18:00

Αρτηριακή υπέρταση στην αιμοκάθαρση



ΚΥΡΙΑΚΗ 23-06- 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Οργάνωση δομή και λειτουργία ΜΤΝ

10:00-11:00

Οικονομικοί δείκτες και Δείκτες Αποτελέσματος Υγείας στη Νεφρολογία: Αιμοκάθαρση ή Περιτοναική κάθαρση;

11:00-11:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

11:15-12:15

Ανάλυση Κόστους-Χρησιμότητας και η Έννοια των Ποιοτικώς Σταθμισμένων Ετών Ζωής (Quality Adjusted Life Years, QUALYs)

12:15-13:15

Εκτίμηση κόστους θεραπείας των ασθενών σε χρόνια αιμοκάθαρση

3.ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΤΟΝΑΪΚΗΣ ΚΑΘΑΡΣΗΣ(Π.Κ.)

13:30-14:30

Ανατομία και φυσιολογία του περιτοναίου

14:30-15:30

Επίπτωση Π.Κ. - Ενδείξεις επιλογής Π.Κ.



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 06-09-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-17:00

Τοποθέτηση περιτοναϊκού καθετήρα, Τεχνικές, Τύποι καθετήρων, Π.Κ.

17:00-17:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

17:15-19:15

Εκπαίδευση - Παρακολούθηση ασθενούς ΑΠΚ

18:15-19:15

Μετεγχειρητική φροντίδα περιτοναϊκού καθετήρα και στομίου εξόδου

19:15-20:15

Λειτουργία και συναγερμοί (signals) μηχανημάτων ΑΠΚ



ΣΑΒΒΑΤΟ 07-09-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Συνταγογράφηση κατάλληλης θεραπείας για ΣΦΠΚ-ΑΠΚ

10:00-11:00

Περιτονίτις

11:00-12:00

Οξεία-επείγουσα εφαρμογή Π.Κ.

12:00-12:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

12:15-13:15

Μη λοιμώδεις επιπλοκές Π.Κ

13:15-14:15

Διατήρηση της υπολειμματικής νεφρικής λειτουργίας

14:15-14:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

14:30-15:30

Σκληρυντική Περιτονίτιδα

15:30-16:30

Υπάρχουν χρονικά όρια εφαρμογής της Περιτοναϊκής Κάθαρσης

16:30-16:45

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ( 15 ')

Διαχείριση του Όγκου και του Νa στην Περιτοναϊκή Κάθαρση

16:45-17:45

Αξιολόγηση υδατικής κατάστασης ασθενή σε Π.Κ.

17:45-18:45

Στρατηγικές μεγιστοποίησης της υπερδιήθησης

18:45-19:00

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ( 15 ')

19:00-20:00

Νεώτερα περιτοναϊκά διαλύματα-επίδραση στην Περιτοναϊκή Μεμβράνη



ΚΥΡΙΑΚΗ 08-09-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

ΕΠΙΔΗΜΙΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΝΕΦΡΙΚΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ

09:00-10:00

Μαθήματα Επιδημιολογίας

10:00-12:00

Επιδημιολογικά δεδομένα ΧΝΝ και θεραπείας υποκατάστασης

12:00-12:15

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

12:15-13:15

Παράγοντες Επίδρασης στην Ποιότητα Ζωής Ατόμων με ΧΝΑ Τελικού Σταδίου

13:15-14:15

Χρόνια Νεφρική ανεπάρκεια και νοσηλευτικές παρεμβάσεις

14:15-14:30

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

14:30-15:30

Μεθοδολογία επιστημονικής έρευνας

15:30-16:30

Βάσεις βιβλιογραφικών αναφορών

16:30-17:30

Εργαλεία αναζήτησης βιβλιογραφικών αναφορών



ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27-09 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-14:00

Παρακολούθηση εργασιών 13 ου Ετήσιου Εκπαιδευτικού Σεμιναρίου Υγρών, Ηλεκτρολυτών και Οξεοβασικής Ισορροπίας

15:00-21:00

Παρακολούθηση εργασιών 13 ου Ετήσιου Εκπαιδευτικού Σεμιναρίου Υγρών, Ηλεκτρολυτών και Οξεοβασικής Ισορροπίας



ΣΑΒΒΑΤΟ 28- 09 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-14:00

Παρακολούθηση εργασιών 13 ου Ετήσιου Εκπαιδευτικού Σεμιναρίου Υγρών, Ηλεκτρολυτών και Οξεοβασικής Ισορροπίας

15:00-21:00

Παρακολούθηση εργασιών 13 ου Ετήσιου Εκπαιδευτικού Σεμιναρίου Υγρών, Ηλεκτρολυτών και Οξεοβασικής Ισορροπίας



ΚΥΡΙΑΚΗ 29-09-2019

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

09:00-10:00

Ψυχολογικές επιπτώσεις στη Χρόνια Νεφρική Ανεπάρκεια τελικού σταδίου

10: 00 -1 2 : 00

Εισαγωγή στην Στατιστική

12:00-13:45

Στατιστική έρευνα: είδη μελετών στην ιατρική- δειγματοληψία

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ( 15' )

14:00-15:45

Στατιστική έρευνα: εργαλεία για στατιστική ανάλυση(άσκηση)

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

16:00-18:00

Επικοινωνία ιατρικής γνώσης: διδασκαλία, ενημέρωση ασθενή

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 -10 - 2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

15:00-17:00

Randomize Control Trials (RCT), Μεταανάλυση

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

17:15-18:15

Κριτική ανάλυση πηγών και εξαγωγή δεδομένων (άσκηση)

18:15-20:15

Σχεδιασμός έρευνας, σύνταξης κλινικού πρωτοκόλλου



ΣΑΒΒΑΤΟ 12-10-2019

Ώρα

ΟΜΙΛΙΑ

9:00-11:00

Συστηματική δόμηση ερωτήματος (άσκηση)

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

11:15-13:15

Επιδημιολογικά δεδομένα ΧΝΝ και θεραπείας υποκατάστασης

13:45-15:45

Θέματα Ηθικής στην Έρευνα και την δημοσίευση

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ (15')

16:00-17:00

Συγγραφή Διπλωματικής

17:00-18:00

Συγγραφή επιστημονικής εργασίας

18:15-20:15

Τεκμηριωμένη Ιατρική στη Νεφρολογία




ΣΑΒΒΑΤΟ 16-11-2019

Ώρα

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

12:30-13:30

Εισαγωγή στη Νεφρολογία, παθήσεις των νεφρών και διαγνωστική προσέγγιση

θέματα ισοζυγίου Υγρών - Ηλεκτρολυτών - Οξεοβασικής ισορροπίας

Οξεία και Χρόνια Νεφρική Ανεπάρκεια

Συντηρητική αντιμετώπιση της Νεφρικής Ανεπάρκειας

Αναστολή παραγόντων επιδείνωσης της νεφρικής λειτουργίας

14:00-15:00

Αρχές λειτουργίας της Αιμοκάθαρσης με Τεχνητό Νεφρό - Μέθοδοι εφαρμογής. Αγγειακή προσπέλαση.

Αντιμετώπιση της Οξείας νεφρικής ανεπάρκειας στην ΜΕΘ

Αρχές λειτουργίας της Περιτοναϊκής Κάθαρσης

Μεταμόσχευση νεφρού

Επιδημιολογία της Νεφρικής Ανεπάρκειας και οικονομία της υγείας. Οργάνωση και λειτουργία των Μονάδων Αιμοκάθαρσης, Περιτοναϊκής Κάθαρσης και ΜΕΘ

15:15-16:00

Επιδημιολογία

Στατιστική - Μεθοδολογία της Ιατρικής Έρευνας